Hercule Poirot - Černý vzadu

Autor: Agatha Christie
Čte: Hana Makovičková
Stopáž: 1 CD | 45 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 22.11.2012

Hercule Poirot - Černý vzadu

Audiokniha vychází v edici Načteno - o edici více zde.

Jedna ze čtyř povídek Agathy Christie s Hercule Poirotem v hlavní roli, která vyšla v souboru s názvem Muž v mlze a kterou přeložil Jan Zábrana. Pokračování naší edice s názvem Voilà - Hercule Poirot.

Povídka vyšla i pod názvem Zrádné menu a je umístěna ve více knihách od královny detektivek Agathy Christie. Opět nastupuje Hercule Poirot, který dochází k názoru, že pokud si stálý zákazník objedná jiné jídlo, než je jeho zvykem, něco se jistě děje. Později je nalezen Henry Gascoigne mrtvý, a to až po několika týdnech, když se mu přede dveřmi hromadí lahve s mlékem.

 

Agatha Christie (* 1890, † 1976)

Královna detektivky, světově proslulá spisovatelka všech dob. Publikovala celkem přes 80 románů a divadelních her. Patřičné pozornosti se jejímu dílu dostalo v roce 1926, kdy vyšel detektivní román Vražda Rogera Ackroyda. Nejznámější postavy vystupující opakovaně v jejích knihách jsou slečna Marplová a především Hercule Poirot. Většina spisovatelčina díla byla zfilmována, některá i vícekrát (Vražda v Orient-expressu, Smrt na Nilu, Vlak z Paddingtonu).

 

Hana Makovičková (* 1926, † 2009)

Herečka, pedagožka, profesorka pražské konzervatoře, televizní hlasatelka, hlasová poradkyně. Narodila se v roce 1926 a navštěvovala vršovické gymnázium. Je spoluautorkou učebnic specializující se na jevištní mluvu – Základ jevištní mluvy 1 a 2 (1983). Zúčastnila se v roce 1989 obnovení činnosti Fites s dalšími kolegy (Richard Honzovič, Heda Čechová, Jiří Pittermann, Olga Čuříková, Antonín Moskalyk). Vyučováním se živila od 70. let až do důchodového věku, kdy dávala soukromé hodiny. Mezi její žákyně patřila například Yvetta Blanarovičová. Dále pracovala v televizi jako hlasatelka a uváděla Televizní noviny. Byla i hlasovou poradkyní, pomáhala také neprofesionálům - amatérskému divadelnímu souboru z Loun (2006).

Pro film Obsluhoval jsem anglického krále (2006) byla jedním z odborných poradců režiséra Menzela. Načetla audioknihy hlavně pro zrakově postižené a jejich počet se vyšplhal až k 376. Veronika se rozhodla zemřít; Alenka v kraji divů a za zrcadlem; Tančím tak rychle, jak dokážu; Miluj svůj život; Toulky českou minulostí; audioknihy od Agathy Christie a mnoho dalších.

 

Detektivní povídka | Nezkrácená verze na 1 audioCD | Celková délka 45 minut

Nahrávka vznikla podle povídky Agathy Christie Černý vzadu, vydané v povídkové sbírce Muž v mlze nakladatelstvím Odeon v roce 1977. Z anglického originálu Four and Twenty Blackbirds vydaného v povídkové sbírce The Adventure of the Christmas Pudding nakladatelstvím Collins Crime Club v Londýně roku 1960  přeložil Jan Zábrana. Translation © Jan Zábrana. Nahrávku vyrobila Knihovna a tiskárna pro nevidomé K.E.Macana v roce 1987. Grafika a design obalu Ondřej Fučík. Odpovědný redaktor Josef Burkovský. Vydalo Tympanum s.r.o. v listopadu 2012.

Související tituly