Ivan Klíma

Ivan Klíma (1931)

Spisovatel, prozaik a dramatik židovského původu, který je dnes jedním z nejpřekládanějších autorů. Jeho původní jméno je Ivan Kauders. Narodil se v Praze a hned za druhé světové války strávil tři roky v koncentračním táboře Terezín. Vystudoval gymnázium a češtinu na Filozofické fakultě UK. Po ukončení studia pracoval jako redaktor časopisu Květy (1959-1963), v nakladatelství Československý spisovatel, psal do Lidových novin, Literárních listů a časopisů Orientace, Květen, Plamen. V roce 1969 odjel do USA, kde působil jako profesor na univerzitě v Michiganu. Když přijel o rok později zpět do vlasti, byl již zakázaným autorem, a tak musel publikovat v samizdatu a exilu. Od té doby (1970) pracuje na volné noze. Byl jedním ze spoluzakladatelů Obce spisovatelů (1989).

Jeho dílo je pestré - tvořil drama, eseje, fejetony, knihy pro děti. Inspiroval se tvorbou Čapka a Kafky. Na tu poukazuje drama Zámek anebo kniha o životě Karla Čapka „Velký věk chce mít též velké mordy“, za kterou dostal v roce 2002 Cenu Franze Kafky. Napsal knihy Milenci na jednu noc a Milenci na jeden den, podle kritiků je jeho nejlepší dílo Soudce z milosti, Má veselá jitra, Láska a smetí, Premiér a anděl, Moje šílené století (cena Magnesia Litera v roce 2010) a jeho pokračování Moje šílené století II a mnoho dalších.

Poslední aktualizace: 25.6.2014 11:22


Spolupráce na titulech

Moje první lásky

Ivan Klíma: Moje první lásky

Povídkový soubor ukazující na lásku nejprve od mladého toužení, po vyzrávání v podobě milostných zážitků a vztahů. Takto postupně se vyvíjí i šest povídek, které se odehrávají během druhé světové války. Hlavní hrdina v nich dospívá a prožívá lásku mnoha podob. Od prvních úsměvů a zamilovaných dopisů, které si děti píšou ve škole. Přes provokování od zralých a dospělých žen způsobující mladíkům nelehké spaní. Spojení nejistoty, poznání, vášně a zodpovědnosti související s láskou ke druhé osobě. To všechno v sobě mají Moje první lásky.

Audiokniha vychází v edici Načteno - o edici více zde.

Více informací