Ernest Hemingway

Americký prozaik, žurnalista a esejista, autor moderního románu a povídky. Čelní představitel tzv. ztracené generace. Zúčastnil se obou světových válek a španělské občanské, ze kterých často čerpá ve svých dílech. Audioverzi jeho nejslavší novely Stařec a moře vydává Tympanum.

Ernest Hemingway (1899-1961)

Narodil se v americkém státě Illinois. Z domova odešel po neshodách s matkou, které nikdy neodpustil, že ho jako malého oblékala jako holčičku. Začínal jako reportér deníku Kansas City Star. V první světové válce se stal dobrovolníkem italské armády. Jako reportér se zúčastnil španělské občanské války a byl také spolu s americkými jednotkami u osvobození Paříže na konci druhé světové války. Tpěl depresemi, které ho spolu se zdravotními obtížemi dohnaly 2. července 1961 k sebevraždě.

Zážitky z Italské fronty daly vzniknout jednomu z nejznámějších románů Sbohem armádo! (1929). Další válkou, tentokráte Španělskou občanskou je inspirován román Komu zvoní hrana (1940). Nejslavnějším autorovým dílem je však novela Stařec a moře (1952) za kterou dostal Hemingway Nobelovu cenu. V podání Ladislava Mrkvičky a pod režijní taktovkou Petra Mančala je nyní možné si tuto novelu poslechnout v její audioverzi.

Poslední aktualizace: 28.10.2013 19:47


Spolupráce na titulech

Vánoční balíček

Jostein Gaarder, Ernest Hemingway, Jean Giono: Vánoční balíček

Vánoční balíček - 3 tituly za cenu 2. Ušetříte 148 nebo až 198 Kč.

Více informací

Stařec a moře

Ernest Hemingway: Stařec a moře

Nejslavnější dílo Ernesta Hemingwaye, novela, za kterou obdržel v roce 1954 Nobelovu cenu za literaturu. Příběh se odehrává v malé kubánské vesnici poblíž Havany, odkud starý rybář Santiago vyjíždí sám na lov. Po dlouhé neúspěšné době uloví největší rybu svého života, se kterou svede strhující, i když ve výsledku tragický boj. Alegorický příběh o nezlomnosti lidské vůle, o neporazitelnosti lidského snažení, o vztahu člověka k přírodě a jiným tvorům. Kniha se stala symbolem odvahy a lásky k moři.

Více informací