Aktuality

„Zavřu oči a v hlavě mi ožije film“

„Zavřu oči a v hlavě mi ožije film“

Rozhovory 16/02/2010

Do Jablonce jsme přijeli přesně na čas. A o čas se vlastně bojovalo od začátku do konce; také proto jsme byli nuceni zrušit libereckou část chystané besedy s Jiřím Lábusem. I když ta jablonecká se konala beze změny, redakce Jabloneckého deníku se chtěně-nechtěně postarala o mystifikaci svých čtenářů. V den konání besedy totiž zveřejnila zprávu, že se „beseda s Jiřím Lábusem v Liberci odkládá na pozdější termín“. V Liberci ano, v Jablonci však ne. Městská knihovna se však rozhodla bojovat a na schody ve vstupní hale umístila nepřehlédnutelnou ceduli: LÁBUS BUDE!

Možná také kvůli této redakční mystifikaci nebyl sál jablonecké knihovny úplně plný. I tak jsme ale s jejím vedením a s jabloneckými skalními přívrženci nezapomenutelného Rumburaka strávili příjemné chvilky. Nahlédněte spolu s námi pod jeho kouzelný plášť, který na chvilku odkryl v autě při zpáteční cestě do Prahy…

Vybavíte si, kterou audioknížku nebo rozhlasovou hru jste natočil jako první?
To už bylo strašně dávno. Rozhlasovou hru si už skutečně nevybavím, ale první audioknížka byl vpodstatě celý Harry Potter.

Natáčíte audioknihy raději sám, nebo s herci?
(přemýšlí) No tak, s takovými herci, jako je Josef Somr, je opravdu radost pracovat. V tomhle případě rozhodně s herci.

V rámci natáčení audioknih bylo to s panem Somrem Vaše zatím poslední. Konkrétně šlo o hudebně-povídkové CD hudební skupiny Botafogo Čekání na Kojota. Co Vám právě na tomto natáčení přišlo zajímavé?
Jak měl pan Somr text naprosto dokonale připravený a podškrtaný. No to byla hotová partitura! To bylo úžasné!

Vy sám posloucháte audioknížky?
Když mám čas, tak rád. Byl jsem i velký milovník rozhlasových her a vůbec audiovizuálních poslechů. Dlouho jsme totiž neměli televizi, vlastně do mých osmnácti. Takže jsem doslova rozhlasem odkojen a mám ho opravdu moc rád. S rozhlasem také často spolupracuji, hraji v různých hrách a strašně mě to baví!

Dalo by se říct, že audioknihy představují trend posledních několika let. Při jaké příležitosti je posloucháte nejčastěji?
Vím, že většinou je lidé poslouchají v autě, když často řídí. Ale já auto nemám, a tak je nejradši poslouchám doma, když mám klid. Vždycky si k tomu lehnu - naproti posteli mám reprobedny, takže k tomu mám krásný, kvalitní poslech. A pak zavřu oči a v hlavě mi ožije film.

Je pro Vás načítání audioknih forma přivýdělku, nebo to chápete spíš jako natolik prestižní záležitost, že pro Vás finanční odměna není tak důležitá?
Toto rozhodně pro peníze nedělám. Znovu opakuji, že mluvení mám nesmírně rád. Už od sedmi let jsem chtěl být rozhlasový herec. Takže můžu říct, že se mi splnil můj dětský sen. (usmívá se)

Když jsme u těch snů: Kdybyste si mohl vybrat, jakou knihu byste rád načetl?
(dlouze přemýšlí) Mám spoustu knih, které mám rád, a to jak z literatury světové, tak naší… Kdybych si měl vybrat…. Určitě Karla Čapka, to byl velký spisovatel a i dnes má pořád co říct. Byl to velký humanista a jeho knížky jsou vlastně oslavou člověka.

A byla to Čapkova beletrie, nebo divadelní hra?
Určitě nějaké povídky.


Za vydavatelství TYMPANUM děkuje Kateřina Komorádová

Pozn. redakce: Tento rozhovor vzniknul na požádání redakce magazínu MF Plus.

Hledání

Benefiční audiokniha >

Benefiční audiokniha

Oblíbení interpreti >

Lucie Roznětínská Simon Brett Don Miguel Ruiz Miroslav Buriánek

Výběr z fotografií

Počátek

Nejprodávanější titul >
Počátek
Dan Brown
čte Martin Sláma

Odkazy
Audioknihy.net >
iliteratura - O literatuře ve světě a doma >
Projekt Rosteme s knihou >
ZenaVAute.cz - internetový magazín pro ženy za volantem >
Svět literatury >
Dětská tisková agentura >
Literární.cz - Server s českou literaturou >
Vaše literatura - literatura pro všechny >
Knihkupectví Svět dětské fantazie >
Nakladatelství a knihkupectví PASEKA >
Aletheia >

Komunita
Facebook >
Twitter >
RSS >
Newsletter >
Klub >