Aktuality

A vy víte, kdo je Jiří Lábus?

A vy víte, kdo je Jiří Lábus?

Rozhovory 04/04/2010

Jiří Lábus na Liberec vzpomínal téměř celou cestu a ze zadního sedadla bavil celé osazenstvo vozu svými historkami – tedy pokud mu zrovna nevolal Miloš Forman. Ten také cestoval, akorát že o šest a půl tisíc kilometrů víc na západ a s šestihodinovým posunem. „A kamže jedeš?? Do New Yorku?! No vidíš, já zrovna jedu do Liberce…!“ vyřídil během cesty Jiří Lábus ne zcela tradiční telefonát. A pak zase pokračovaly jeho milé vzpomínky na Liberec; vždyť v autobuse na cestě do libereckého divadla Ypsilon, která v té době působila právě v tomto severočeském městě, strávil část svého mládí.

Po besedě, těsně u vchodu do Fryčova knihkupectví a antikvariátu, kde se beseda konala, se mi podařilo pana Lábuse na chvilku „ukořistit“ pro sebe a svůj dikatfon. Ještě jsem ale nevěděla, že ne na dlouho. Přesto jsem pár otázek stihla položit…

Pro vydavatelství Tympanum jste načetl zatím celkem tři knížky, které byly žánrově hodně různorodé. Dá se říct, že máte nějaký oblíbený žánr?
No, spíš skáču z žánru do žánru. Mám rád detektivky, rád čtu divadelní hry i klasické romány. Vyloženě vyhraněný tedy nejsem, že bych nějaký žánr miloval, to ne, to nemohu říct.

Co tedy rozhoduje, když dostanete nabídku načíst knihu? Co rozhodne, jestli ji přijmete, nebo odmítnete? Žánr? Autor? Příběh?
Ano, musí to být prostě kniha mého srdce, která mi něco říká a která se mi jako i čtenáři líbí…A právě v tomto okamžiku jsme byli nuceni vyklidit pole. Zbytek rozhovoru tedy pokračoval už na zadních sedadlech v autě na zpáteční cestě do Prahy. A má první otázka směřovala k právě proběhlé besedě…Překvapilo Vás něčím liberecké publikum?
Musím říct, že ani moc ne, protože tím, že jsem tady sedm let hrál, tak vím, že Liberečáci jsou dobré publikum. Byli, řekl bych, velice vstřícní a někteří si ještě pamatovali, když jsem tady hrál…(usmívá se). A to už je dávno. Takže to bylo příjemné setkání.

Překvapilo mě, že jste hodně vyprávěl zážitky ze svých cest a cestování. Nepřemýšlel jste, že byste všechno sepsal do knihy …
(rezolutně) V žádném případě. Já o sobě v životě nic psát nechci. A ani nechci, aby někdo psal o mně. Nikdy.

Ani o zážitcích, které máte s někým jiným…?
Ne. Už jsem jednu knížku napsal, s Oldou Kaiserem a paní Zuzanou Maléřovou. Jmenovala se Psáno v kóji a sepsali jsme tam všechny naše recese. Vyšla už dávno, v roce 1992. Všechny naše historky z recesního života a co jsme kdy komu napáchali a to, myslím, úplně stačilo. Dodneška jsou z toho lidi v šoku.

Narazili jsme na to, že nerad dáváte novinářům rozhovory. Máte s tím špatnou zkušenost?
Ano. Bulvární novináři vezmou i ze seriózního rozhovoru větu a tu tak zmrví a zprzní, že v bulvárních plátcích vyjde totální kravina. Nebudu jim dávat šanci, proto nedávám rozhovory bohužel ani do seriózních plátků.

Když se řekne Jiří Lábus, vybaví se nám Rumburak, hlas Marge Simpsonové nebo rozhlas ze seriálu M.A.S.H. Vpodstatě můžeme říct, že víme, kdo je Jiří Lábus. Kdo ale není?
Já si ale myslím, že ani nikdo neví, kdo jsem. To nevím ani já, tak co byste měli vědět vy… (usmívá se).


Za vydavatelství TYMPANUM děkuje Kateřina Komorádová

 

Hledání

Benefiční audiokniha >

Benefiční audiokniha

Oblíbení interpreti >

Michal Pavlata Krisztina Tóth Petr Mančal Ernest Hemingway

Výběr z fotografií

Počátek

Nejprodávanější titul >
Počátek
Dan Brown
čte Martin Sláma

Odkazy
Audioknihy.net >
iliteratura - O literatuře ve světě a doma >
Projekt Rosteme s knihou >
ZenaVAute.cz - internetový magazín pro ženy za volantem >
Svět literatury >
Dětská tisková agentura >
Literární.cz - Server s českou literaturou >
Vaše literatura - literatura pro všechny >
Knihkupectví Svět dětské fantazie >
Nakladatelství a knihkupectví PASEKA >
Aletheia >

Komunita
Facebook >
Twitter >
RSS >
Newsletter >
Klub >