Aktuality

„Lidé nemají na knížky čas, ale mohou si je poslechnout.“

„Lidé nemají na knížky čas, ale mohou si je poslechnout.“

Rozhovory 21/04/2010

15. dubna 2010
Na rozmlouvací techniky hlasového aparátu takových profesionálů, mezi které patří také Miroslav Táborský, jsem se původně chtěla ptát off-record. Jen tak, protože mě to zajímalo. Kamera ale už běžela a já si potom řekla: A vlastně proč ne? Proč tím nezačít celý rozhovor…?
Následující řádky jsou nezkráceným přepisem videorozhovoru, jehož část budete moci brzy shlédnout také na našich stránkách.

Také se před začátkem vystoupení rozmlouváte známými „formulemi“? Lodyha, lodyha…
To ani ne… Spíš žvýkám žvýkačku…

A to vám pomáhá….?
Žvýkačka je velmi spolehlivý nástroj… Tím se vlastně rozhýbe celý aparát. A pak jsou hlasivky. Jedna věc je, aby fungovala pusa, a druhá, aby fungovaly hlasivky….. Tak to si vždycky zazpívám nebo si řeknu kus nějakého textu z hlavy a tak…. Ty rozmlouvačky nedělám… Protože takové to lo-dy-ha, lo-dy-ha a ostatní se vždycky dělá, že se tím rozcvičuje pusa (ukazuje na mimické svaly na tváři). Ale ta se rozcvičí žvýkačkou velmi spolehlivě. A na to, aby se rozcvičily hlasivky, aby se ohřály a aby byly v pořádku, na to stačí cokoliv říkat, zazpívat si…


Tímto tedy skončila úvodní „rozcvičovací“ část rozhovoru a ten mohl začít tak, jak jsem ho měla připravený….


V jednom rozhovoru jste zmínil, že máte rád náročné režiséry a „úkoly, které jsou v něčem jiné a složitější.“ Dá se to říct i o natáčení pro vydavatelství Tympanum?
(uvážlivě) Určitě se dá říct, že úkoly, práce, které dostávám pro vydavatelství Tympanum jsou mimořádné, neobvyklé, protože.… nedostáváme se tak často k tomu, abychom mohli načíst knihu, a to v poměrně velkém rozsahu. Když jsem naposledy četl Brownovy Anděly a démony, tak to má ve výsledku asi sedm a čtvrt hodiny čtení. Což je obrovský rozsah. A to je krásný úkol, to je výzva …. a výzvy mě vždycky bavily (usmívá se). A u Siddhárthy Hermanna Hesseho je to velká výzva svým žánrem, tím, o čem knížka je, tím, že je to vlastně báseň v próze. A v tom se skrývá ta výzva zkusit to udělat co nejlépe.

Jak se vám četl Siddhártha?
Je to … Je to fakt těžké. Jsem zvědavý, jak to vyjde ve výsledku. Je to skutečně báseň a skrývá v sobě hudebnost a určitý vnitřní básnický patos, má to velmi obtížnou úvodní pasáž, kdy se nic neděje… Pro mě je vždycky příjemné, když se začne něco dít, když se objeví přímé řeči, když to začne fungovat, protože v tu chvíli se to čte daleko lépe, daleko víc to spěje kupředu.. Ale s tím jsem do toho šel a snažím se s tím poprat (usmívá se).

Zmínil jste Brownovy Anděly a démony. Kdybyste tato dvě díla srovnal, v čem jsou pro vás jiná? Při načítání …
Andělé a démoni a Siddhártha asi ani nejde moc srovnat … (usmívá se). To je odlišný druh literatury. Andělé jsou napsaní velmi … velmi šikovně. To je velmi atraktivní, vypravěčská literatura, příběh je velmi zřetelný, dějová linka běží pořád kupředu, z ní jsou jenom takové větvičky, odbočky, ale ten člověk to napsal velmi šikovně. Asi proto je tak úspěšný po celém světě a podle jeho knížek se točí filmy. Ona je ta knížka tak trošku filmovým scénářem, je tak i napsaná.
Siddhártha je úplně něco jiného, to je …. to je jakési vypořádání se člověka se sebou samým, aspoň tak já to vnímám, že to byl důvod, ze kterého to Hemann Hesse psal. Že vzal dohromady všechno velké učení buddhismu, hinduismu a nějak se k tomu sám postavil a našel si k tomu vlastní přístup. Takže to je něco úplně jiného... A samotný děj je zde jakoby v pozadí. Nejpodstatnější je myšlení autora, hlavní postavy.

Narazil jste při čtení Siddhárthy na nějaký okamžik nebo část díla, která by pro vás byla silná a nějak vás oslovila?
(přemýšlí) Myslím, že Siddhártha (usmívá se) je taková věc … Já jsem se s ní setkal poprvé. V období, kdy jsem opravdu hodně četl, mě to minulo, což bylo, řekněme, do mých třiceti let. Pak přeci jenom přijde hodně práce, rodina, práce a člověk tyhlety koníčky trochu omezí. Ale už se k nim, zaplaťpánbůh, zase vracím. Tak jsem se k té knížce dostal až teď a musím říct, že mě překvapila, zaskočila a hodně potěšila, protože je tam tolik míst, nad kterými se člověk zamyslí, které jdou použít pro jeho vlastní život, pro jeho vlastní myšlení o životě, o smyslu života, že jsem byl opravdu velmi překvapen.

Co vy a audioknížky – posloucháte?
Audioknížky, jsem zjistil, jsou výborná věc. Nejdřív jsem si říkal: Tak … (s hereckým výrazem přemýšlení a pohledem vzhůru) je to divné, vlastně se tím nějak nahrazuje čtení, lidé čtou čím dál tím méně a pořád se na to žehrá… Na druhou stanu jsem ale přišel na to, že to je tak všechno, co k tomu můžeme říct, že se s tím faktem musíme smířit, že to přináší doba, že lidé nemají na čtení čas. Ale že mají možnost při spoustě činností poslouchat dobrou literaturu, že nemusí pořád jenom poslouchat pop-music velmi podobnou na všech rozhlasových stanicích, ale že si mohou poslechnout načtenou literaturu. A dokonce jsem zjistil, že čtená literatura je výborná při řízení, je daleko lepší než muzika. Stalo se to náhodou, kdy jsem dostal email od jednoho pána, že si koupil Anděly a démony a že mu úžasným způsobem zpříjemnily cestu do Chorvatska. A já jsem si shodou okolností ta cédéčka také vzal na cestu do Chorvatska, protože rodina to chtěla slyšet. A asi v polovině cesty, kdy už jsem byl unavený, padlo rozhodnutí - Pojďme, pustíme si to. A únava naprosto zmizela. Vtáhnul mě děj, vtáhnul mě příběh a vlastně tam nefungovalo takové to otupení hudbou, otupení rytmem a zbytek cesty jsem řídil v daleko větší pohodě, než v jaké jsem se nacházel před tím, než jsme to pustili.
Ale ověřil jsem si to také na mladším synovi, který v deseti letech poslouchal nahrávku Gogolovy Ženitby, kterou jsme udělali v Českém rozhlase a já jsem si to chtěl poslechnout, jak nám to dopadlo, protože to byla hodně zajímavá práce. A ten desetiletý kluk to vydržel poslouchat a k mému překvapení se u toho úžasně bavil. A teď, kdykoliv si chci místo muziky za volantem pustit mluvené slovo, tak bez problémů souhlasí.

Co ještě může audiokniha předat svým posluchačům? Kromě toho, co jste zmínil…
Myslím, že audioknížka může posluchačům dát něco z toho, co dávají knihy jako takové. Může ponechat posluchači fantazii. Když se třeba díváme na zfilmovanou knížku, tak tam je fantazie hodně omezená, už to někdo uchopil, už se na to nějak podíval, máme obraz, máme zvuk, je to hotové. Zatímco u literatury, až už čtené nebo poslouchané, pořád zůstává prostor pro divákovu fantazii, pro jeho film, který si může před očima představit a sám vlastně natočit, a to je hodně důležité. Protože tím se fantazie rozvíjí, tím je člověk bohatší – čím má rozvinutější fantazii.

Je nějaká kniha, kterou máte rád a kterou byste rád načetl?
(usměje se) Hodně jsem v dětství miloval knížky Jaroslava Foglara, speciálně Chata v Jezerní kotlině. Měl jsem rád ostatní Foglarovky, ale Chata v Jezerní kotlině mi přišla něčím zvláštní, něčím výjimečná, a já jsem se k ní vrátil snad třikrát nebo čtyřikrát. Jak jsem to nikdy nedělal, vždycky jsem se snažil zhltnout jiné a nové a nové knížky, tak tuhle jsem četl víckrát. Také jsem víckrát četl Neználka na Měsíci. A taky bych ho možná rád načetl… (směje se).


Za čas, prostor a kameramanskou asistenci svého kolegy Karla Černoška děkuje
Kateřina Komorádová


Poznámka z natáčení:
Mluvit s Miroslavem Táborským je skutečně koncert pro ucho. A vlastně ani ne tak s ním mluvit jako ho poslouchat. Klid, rozvážnost, uvážlivost ve výběru slov a jasnost v názorech vyzařovaly z celé jeho osobnosti - stejně jako jeho herecká profesionalita. Vědom si povahy rozhovoru (videorozhovoru natáčeného na kameru) směřoval svůj pohled při odpovědích převážně do ní, a když se náhodou přeřekl, začal větu znovu, od začátku. Maximálně profesionálně. Nezbývá než říct: Víc takových …

Hledání

Benefiční audiokniha >

Benefiční audiokniha

Oblíbení interpreti >

Aleš Vrzák Petr Šabach Miloš Urban Lewis Carroll

Výběr z fotografií

Počátek

Nejprodávanější titul >
Počátek
Dan Brown
čte Martin Sláma

Odkazy
Audioknihy.net >
iliteratura - O literatuře ve světě a doma >
Projekt Rosteme s knihou >
ZenaVAute.cz - internetový magazín pro ženy za volantem >
Svět literatury >
Dětská tisková agentura >
Literární.cz - Server s českou literaturou >
Vaše literatura - literatura pro všechny >
Knihkupectví Svět dětské fantazie >
Nakladatelství a knihkupectví PASEKA >
Aletheia >

Komunita
Facebook >
Twitter >
RSS >
Newsletter >
Klub >