Aktuality

„Při poslechu si dokonce dělám poznámky…“

„Při poslechu si dokonce dělám poznámky…“

Rozhovory 12/05/2010

25. dubna 2010

Rozhovor s panem Dudíkem jsme směřovali především na audioknihy, které pro Tympanum už natočil. Pohodlně usazený do křesla v předsálí nahrávacího studia pražské DAMU si je před sebou vyrovnal na stoleček a pak udělal něco neuvěřitelného: Z batohu kromě knihy Prevítem snadno a rychle také vyndal dětské chrastítko a červeného gumového pískacího slona… Nebo to tak aspoň vypadalo… Vše se vyřešilo, ale až na samém konci rozhovoru. Také proto vám ho doporučujeme dočíst až do závěrečné tečky. Následující řádky jsou nezkráceným přepisem videorozhovoru, jehož část budete moci brzy shlédnout také na našich stránkách.


Vypálím to na vás rovnou: Čím je pro vás zajímavé natáčení audioknihy Prevítem snadno a rychle podle knižní předlohy Simona Bretta, kterou nyní režírujete?
Poprvé jsem tuto knihu četl někdy v roce 1990 a okamžitě mě zaujala. Protože takový suchý, anglický a přitom brutální humor se málokdy vidí. Je to nádherná sonda do dětské duše, zároveň humorná a zároveň… (přemýšlí) Když potom člověk dítě má, což se mi stalo po několika letech, tak už mu tak humorná nepřipadá, protože je zároveň docela krutá.

Pro vydavatelství Tympanum jste natočil několik audioknih. Kdybyste si měl vzít jednu po druhé, co vás na té které zaujalo nebo překvapilo? Ať už jako režiséra nebo osobně…
Tak, Agatha Christie (bere do ruky „balíček“ audioknih a ukazuje na kameru), Deset malých černoušků. Tam byl naprosto vynikající Vladimír Čech... Jednak je to první audiokniha, o které vím, podle níž, podle našich poznámek a úprav byla upravena knižní předloha, redakce, jednak jsme si tam hodně vyhráli se zvukovým designem. Odehrává se to na ostrově, čili tam jsou rackové, vlny, bouře a nejenom tohle. Na téhle audioknize je zajímavé, že mi hodně lidí říká, že ji poslouchají stále dokola jako hudbu, což jsem rád. Jinak vynikající hudba Petra Mandela.

(vyměňuje balíček cédéček za jiné cédéčko) Andělé a démoni, Dan Brown…. Interpret Miroslav Táborský, také naprosto skvělý. Tady je zajímavé, že nám hudbu obstarali gregoriánské chorály v podání belgických mnichů z malého belgického kláštera… Také bohatě zvukově vybaveno…(odkládá audioknihu na stůl).

Sherlock Holmes… (ukazuje „balíček“ detektivních příběhů vydaných pod souhrnným názvem „Vzpomínky na Sherlocka Holmese“), čtyři interpreti po třech cédéčkách (celkem dvanáct CD – pozn. red.) ... Tedy dvojcédéčko je jedna povídka, takže jedenáct povídek. Čtyři interpreti, Vladimír Čech, Jiří Ornest, Aleš Procházka a Ťulda Brousek. Sherlock Holmes - klasika …(usmívá se a s výrazem „Netřeba říkat víc…“ balíček cédéček odkládá)

A Šťastný princ a jiné pohádky, vlastně první audiokniha, kterou jsem dělal pro Tympanum s Jiřím Ornestem. Nádherné, trošku posmutnělé pohádky, velice poetické a myslím, že to je velice vydařená audiokniha.

Vy sám ve volném čase posloucháte audioknížky?
Málo, protože více je sám točím. Ale rád poslouchám věci, které natočili kolegové v Rozhlase. Ale beru to z profesního hlediska, nedokážu si to užít. Pořád poslouchám, jestli bych něco udělal jinak nebo jestli někde zaslechnu nějakou chybičku nebo co mě na tom zaujme, dokonce si dělám poznámky … (směje se) Nedokážu se u toho uvolnit a v klidu si to užít.

Je nějaká kniha, kterou byste rád slyšel jako audioknihu nebo si ji sám natočil?
No tak těch ještě je …! (směje se) Už delší dobu nabízím pánům z Tympana, třeba knihu Jak jsem vyhrál válku, a doufám, že na to dojde… No, hodně… To bych tady povídal…. (usmívá se)

Četla jsem na vás, že máte rád moře a tomatový džus. A mimo jiné také dobré knihy. Co dělá dobrou knihu dobrou?
(přemýšlí) Dobrý příběh, hezký jazyk, atmosféra. …. Kde jste to četla? (mírně překvapeně a pobaveně) To bylo v nějakém divadelním programu v Karlových Varech?

Vypadlo to na mě z internetu, tuším, že zdrojem byl Český rozhlas…

… A ještě bych chtěl říct, že právě teď pracujeme na knize Simona Bretta Prevítem snadno a rychle (bere knihu do rukou) s panem Postráneckým a věřím, že se bude posluchačům líbit... (loučí se tematickým zachrastěným chrastítka a písknutím gumové hračky do kamery)


Za čas, prostor a kameramanskou asistenci svého kolegy Karla Černoška děkuje
Kateřina Komorádová

Poznámka z natáčení:
Všichni tři – pan režisér, pan zvukař a já – jsme se sešli před zamčenými dveřmi nahrávacího studia DAMU v nejvyšším patře této budovy a čekali na „klíčníka“. Mezitím jsme měli dostatek času užívat si lidského křiku linoucího se z protilehlých otevřených oken. Křik to byl sice organizovaný, ale přesto děsivý. Zároveň vás však nenechal na pochybách, že jste se ocitnuli v prostorách divadelní fakulty… „První část Prevíta jsme točili v pondělí a dole zrovna měli trénink nějakého japonského šermu nebo čeho. Museli jsme toho nechat, protože zdi se otřásaly až tady nahoře. A mikrofony ve studiu to samozřejmě braly také, jsou velmi citlivé…,“ dozvídám se od pana Dudíka a zároveň sleduji jeho pohled směrem ke křičícím oknům.
Tak schválně – dotočil se Prevít jindy, nebo bude mít zvukovou kulisu?...

Audioknihu koupíte zde

 Prevítem snadno a rychle

Hledání

Benefiční audiokniha >

Benefiční audiokniha

Oblíbení interpreti >

Jiří Lábus Martin Reiner Michal Viewegh Ladislav Mrkvička

Výběr z fotografií

Počátek

Nejprodávanější titul >
Počátek
Dan Brown
čte Martin Sláma

Odkazy
Audioknihy.net >
iliteratura - O literatuře ve světě a doma >
Projekt Rosteme s knihou >
ZenaVAute.cz - internetový magazín pro ženy za volantem >
Svět literatury >
Dětská tisková agentura >
Literární.cz - Server s českou literaturou >
Vaše literatura - literatura pro všechny >
Knihkupectví Svět dětské fantazie >
Nakladatelství a knihkupectví PASEKA >
Aletheia >

Komunita
Facebook >
Twitter >
RSS >
Newsletter >
Klub >