Pravidla moštárny - ROZEBRÁNO

Autor: John Irving
Čte: Ladislav Mrkvička
Stopáž: 3 mp3 CD | 28 h 23 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 22.11.12

Pravidla moštárny - ROZEBRÁNO

Sirotek Homer Wells, který nemůže najít náhradní rodinu a tak nakonec vyrůstá v sirotčinci v St. Clouds v Maine. Jako nejstarší svěřenec pomáhá nejen dětem kolem, ale učí se i od zakladatele Wilbura Larche jeho profesi. Ten je pomocníkem ženám v nouzi, které se na něho obrací s prosbou. Příběh Homera pokračuje a obklopen jablky a sady snad najde odpovědi na své otázky a tužby. Bude užitečný a chce pokračovat v práci svého učitele a „otce?“

Tympanum vydalo i další Irvingovy tituly, mezi něž patří Hotel New Hampshire a Čtvrtá ruka.

Audiokniha vychází v edici Načteno - o edici více zde.

 

John Irving (* 1942)

Americký spisovatel úspěšné střední generace, vlastním jménem John Wallace Blunt se narodil ve státě New Hampshire, které mu bylo často inspirací v jeho dílech. Studoval na univerzitách v Pittsburghu, Vídni a titul získal v Iowě, kde navštěvoval kurz tvůrčího psaní. Ten ho přivedl až k vyučování anglické literatury 19. století.  Jeho první tři knihy na čtenáře nezapůsobily (Svobodu medvědům, Pitná kúra, Stopadesátiosmilibrový sňatek), do podvědomí se dostal až svým čtvrtým románem, který ho vyzdvihl mezi nejoblíbenější světové autory. Svět podle Garpa (The World According to Garp, 1978), kde hlavní hrdina spisovatel Garp řeší strach o své syny, Hotel New Hampshire (The Hotel New Hampshire, 1981) popisuje osudy jedné rodiny a tématiku medvědů, cirkusáků. V knize Pravidla moštárny (The Cider House Rules, 1985) vypráví Irving příběh ředitele sirotčince a řeší otázku potratů a jejich legalizace v USA. Jeho knihy byly zfilmovány a za scénář k filmu Pravidla moštárny obdržitel Oskara. Mezi jeho záliby kromě psaní patří zápas, ve kterém se stal i trenérem. 

Ladislav Mrkvička (* 1939)

Po studiích na pražské DAMU působil nejprve v Ostravě, dále v divadlech v Hradci Králové a Praze (např. v divadle Na zábradlí). Od roku 1991 je členem činohry Národního divadla v Praze. Hostuje i na jiných scénách, například v divadle Bez zábradlí a v divadle Na Fidlovačce. Posluchači znají jeho hlas z rozhlasu (mj. hra Poslední noc v režii L. Engelové, nebo pětidílná rozhlasová inscenace Tristan a Isolda v režii H. Kofránkové). Hojně spolupracuje s dabingem. Hrál v celé řadě filmů a televizních inscenací. 

Román | Nezkrácená verze | 3 mp3 CD | 28 h 23 min

Nahrávka vznikla podle knihy Johna Irvinga Pravidla moštárny, vydané nakladatelstvím Odeon v roce 2002 | Z anglického originálu The Cider House Rules vydaného nakladatelstvím Transworld publishers v Londýně roku 1998 přeložil Miroslav Košťál | Translation © Miroslav Košťál | Nahrávku vyrobilo Občanské sdružení Mluvící kniha, 2005 | Grafika Miloslav Disman | Design obalu Ondřej Fučík | Opovědný redaktor Josef Burkovský | Vydalo Tympanum s.r.o. v listopadu 2012.

Související tituly