Cizinec

Autor: Albert Camus
Čte: Jiří Dědeček
Stopáž: 1 mp3 CD | 3 h 45 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 16.12.13

Cizinec

Jeden z nejproslulejších románů 20. století, jímž se Albert Camus stal duchovním otcem celé jedné poválečné generace, byl bezprostředně po svém vydání v roce 1942 označen vichystickou kritikou jako „ochablost ducha“ a „degenerace lidství“. Ve skutečnosti je příběh Meursaulta, náhodného vraha odsouzeného k smrti, protože odmítá přijmout roli ve společenských hrách, působivou oslavou člověka, a to člověka revoltujícího. Podle vlastní Camusovy interpretace „cizinec“ až do konce odmítá lhát a bez jediného náznaku hrdinského chování souhlasí s tím, že zemře pro pravdu, aniž by ji „těm druhým“ vnucoval.

Audiokniha vychází v edici Načteno - o edici více zde.

 

Albert Camus (1913–1960)
byl francouzský spisovatel a publicista. Bývá uváděn jako jeden z čelných představitelů existencialismu, přestože taková označení odmítal. Stejně tak si nepřál, aby byl pokládán za filosofa, nicméně pozdější filosofické myšlení výrazně ovlivnil.
Pocházel z francouzsko-španělského manželství. Narodil se v Mondovi (v Alžírsku, které bylo tehdy francouzskou kolonií), kde po otcově smrti vyrůstal v chudinské čtvrti. V Alžíru Camus vystudoval filosofii a klasickou literaturu.
Roku 1934 se stal členem komunistické strany, kterou o rok později pro názorové neshody opustil. Až do roku 1938 vystřídal několik zaměstnání, teprve roku 1938 se začal věnovat literatuře – stal se novinářem. Jeho novinářská činnost vedla roku 1940 k jeho vyhoštění z Alžíru. Camus odjel do Paříže, kde se zapojil do protifašistického hnutí (hnutí odporu). V průběhu druhé světové války se věnoval především divadlu.
Během druhé světové války publikoval v ilegálním časopise Combat. Kolem roku 1950 začal být velmi aktivní v otázkách francouzské koloniální politiky v Alžírsku, kdy se stal jejím nesmiřitelným kritikem.
Roku 1957 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu.

 

Jiří Dědeček (1953) 
je český písničkář, básník, textař, překladatel, spisovatel a autor četných rozhlasových a televizních pořadů. V letech 1973–1985 tvořil a vystupoval ve dvojici s Janem Burianem. 

Od roku 1964 žije v Praze. Po maturitě roku 1971 a roce studia žurnalistiky přešel na obor knihovnictví a vědecké informace na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, který absolvoval v roce 1976; v letech 1983–1987 vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU. 

V letech 1977–1983 v Pražské informační službě jako tlumočník z francouzštiny – od té doby je ve svobodném povolání. Roku 1984 se oženil s publicistkou a spisovatelkou Terezou Brdečkovou, s níž má dvě dcery – Viktorii a Antonii. V letech 1973 až 1985 vystupoval po celé republice jako člen divadla malých forem Burian a Dědeček. 25. dubna 2006 byl zvolen předsedou Českého centra Mezinárodního PEN klubu.

Román | Nezkrácená verze | 1 mp3 CD | 3 h 45 min
Nahrávka vznikla podle knihy Alberta Camuse Cizinec, vydané nakladatelstvím Mladá Fronta v roce 1966 | Copyright © Editions Gallimard, 1942 | Z francouzského originálu L´Étranger vydaného nakladatelstvím Gallimard, přeložil Miloslav Žilina | Translation © Miloslav Žilina | Nahrávku vyrobilo občanské sdružení Mluvící kniha v roce 2004 | Foto interpreta převzato z webu interpreta | Design obalu Ondřej Fučík | Odpovědný redaktor Martin Urbánek | Vydalo Tympanum s.r.o., v prosinci 2013.

 

Související tituly