Pěna dní

Autor: Boris Vian
Čte: Ladislav Mrkvička
Stopáž: 1 mp3-CD | 6 h 31 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 4.8.14

Pěna dní

Audiokniha roku 2014 - Nejlepší interpret / Ladislav Mrkvička (3. místo)

Ve městě, kde auta mají volant v kufru, lidé bruslí pozpátku a klavír míchá koktejly, žije idealistický a vynalézavý Colin. Jednoho dne potká svou osudovou lásku Chloé, která je jako jeho milované blues od Dukea Ellingtona. Dívka však onemocní záhadnou nemocí: v plicích jí vykvete leknín... Nejslavnější román francouzského spisovatele Borise Viana je příběhem křehkým jako mýdlová bublina i dovádivým a dokonale humorným. Na půli cesty mezi bezstarostným vyprávěním o lásce a příběhem o obavách z kruté smrti Vian demonstruje pomíjivost lidského štěstí a nemožnost uniknout společenskému systému. Příběh Colina a Chloé je vyprávěn bohatým jazykem, plným fantazie a symboliky a okořeněn autorovou oslnivou fantazií a svérázným humorem, od lehké ironie po sžíravý sarkasmus.

Audiokniha vychází v edici Načteno - o edici více zde.

Boris Vian (1920–1959)

Francouzský prozaik, novinář, kritik, jazzový hudebník a divadelník byl pravým dítětem umělecké poválečné Paříže. Jeho první román Naplivu na vaše hroby (1946) se stal ve Francii bestsellerem a umožnil Vianovi stát se finančně nezávislým, příběh však zároveň vyvolal bouři nevole mezi francouzskými kritiky a autor byl dokonce odsouzen k 15 dnům vězení. O rok později vyšel Vianův nejslavnější román Pěna dní a autor se stal stálicí pařížské literární scény. Vianův styl vyniká originalitou jazyka, nesnáší otřelost, nudu a faleš. Autor ztělesňoval dandyovský životní styl, miloval recese a mystifikace.  V řadě jeho románů zejména vynikají Srdcerváč, Podzim v Pekingu, Červená Tráva, Naplivu na vaše hroby nebo U mrtvých na barvě kůže nesejde.  Všestranný umělec zemřel náhle, při promítání filmové verze jednoho ze svých románů.

Ladislav Mrkvička (*1939)

Po studiích na pražské DAMU působil nejprve v divadlech v Ostravě a v Hradci Králové. Od roku 1991 je členem činohry Národního divadla v Praze, kde ztvárnil tři desítky rolí (např. v inscenacích Peer Gynt, Oidipús vladař, Idiot, Romeo a Julie, Richard III.). Hostuje i na jiných scénách, například v divadle Bez zábradlí a v divadle Na Fidlovačce. Posluchači znají jeho hlas z rozhlasu, kde se objevil kupříkladu v díle Poslední noc (režie L. Engelová), nebo v pětidílné rozhlasové inscenaci Tristan a Isolda (režie H. Kofránková). Nadaboval nespočet filmových postav a hrál v celé řadě filmů a televizních inscenací.

Román | Nezkrácená verze na 1 mp3 CD | Celková délka 6 hodin 31 minut


Nahrávka vznikla podle knihy Borise Viana Pěna dní vydané nakladatelstvím Mladá fronta v roce 1994. Z francouzského originálu L'écume des jours přeložil Svatopluk Horečka. Translation © Svatopluk Horečka. Nahrávku vytvořilo Občanské sdružení Mluvící kniha v roce 2002. Design obalu Ondřej Fučík. Odpovědná redaktorka Karolina Srncová. Vydalo Tympanum, s.r.o., v srpnu 2014. 

 

Související tituly