Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes

Autor: Maurice Leblanc
Čte: Viktor Preiss, Ivan Trojan, Josef Somr, Stanislav Zindulka, Andrea Elsnerová, Antonín Hardt, Jaroslav Kepka, Ivan Řezáč
Režie: Dimitrij Dudík
Stopáž: 1 audio CD | 59 min
Verze: Rozhlasová hra
Datum vydání: 16.4.14

Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes

Audiokniha roku 2014 - Nejlepší zvuk (3. místo)

Když francouzský spisovatel Maurice Leblanc (1864–1941) vydával na sklonku devatenáctého století v Paříži své psychologické romány, pravděpodobně sám netušil, že zanedlouho vynese na literární scénu skutečné eso. Již roku 1905 autor poprvé uvedl do světa postavu jménem Arsène Lupin, a stvořil tak skutečnou legendu kriminálního románu. Nepolapitelný lupič-gentleman, který si s brilantní lehkostí zahrává s pařížskou policií a láme srdce žen stejně rychle jako zámky nedobytných sejfů, představoval ve své době zcela nový typ hrdiny: zdvořilý, vždy usměvavý a charismatický zločinec, který je zároveň i kultivovaným znalcem umění, galantním ctitelem žen, vegetariánem, abstinentem a v neposlední řadě nebezpečným a sebevědomým protivníkem.

Maurice Leblanc se při tvorbě této nezapomenutelné figury francouzského podsvětí inspiroval životním příběhem skutečného zločince, marseilleského rodáka Alexandra Jacoba (*1897). Jeho literární Arsène Lupin se jako ztělesnění francouzské elegance a šarmu rychle uchytil a stal se hrdinou dvacetisvazkové série románů (1908–1929), která se začala raketově šířit v cizojazyčných překladech.

Nepolapitelný, šarmantní a poněkud uličnický Arsène Lupin se setkává s legendárním logikem Sherlockem Holmesem. Střet a souboj dvou osobností spustí řetězec napínavých událostí, v nichž se zablýskne vzácný modrý diamant, ale nebude chybět ani pořádná dávka mužské cti, dámského půvabu, intrik a překvapivých a nápaditých zvratů. Lakonický a noblesní humor, který je pro postavu Arsèna Lupina příznačný, ještě vynikne v kontrastu s metodickým Holmesem a jeho železnou logikou a téměř zázračnou předvídavostí. Souboj dvou nejdůmyslnějších a nejkreativnějších mužů, kteří ačkoli každý na jiné straně zákona, zkříží samozřejmě zbraně podle pravidel dvorské etikety, může začít…

Osoby a obsazení:

Arsėne Lupin, lupič gentleman – Ivan Trojan

Duval, novinář Le Journal de Paris – Ivan Řezáč

policejní inspektor Ganimard, úhlavní nepřítel Arsėna Lupina – Pavel Rímský

slavný anglický detektiv Sherlock Holmes – Viktor Preiss

Watson, anglický lékař, jeho přítel a pomocník – Jaromír Meduna

Architekt Destange – Stanislav Zindulka

Herschmann, neúspěšný dražitel modrého diamantu, majitel zlatých dolů v Africe – Josef Somr

baronka z Crozonu, majitelka modrého diamantu – Dana Černá

baron z Hautreku, starý muž, posléze mrtvý muž – Jaroslav Kepka

rakouský konzul Bleichen – Arnošt Goldflam

Policista, muž zákona – Jan Kostroun

Policista, jeho kolega – Jiří Knot

Augusta, řádová sestra – Magda Kutková

Charles, sluha – Antonín Hardt

Policejní ředitel města Paříže – Miroslav Táborský

Jacqueline, jeho choť – Milada Čechová

Klotylda, zároveň řádová sestra Lotty, také mademoiselle Tilda i drahoušek Kló neboli Blondýnka – Andrea Elsnerová

Viktor Preiss (1947)

Jeho mimořádný talent i herecký rozsah jej přivedl k nejrůznějším rolím jak na divadle, v rozhlase, filmu, tak zejména v bezpočtu televizních inscenací. Za svou práci v rozhlase, dabingu a televizi byl několikrát oceněn. Zkusil si divadelní režii i režii TV dokumentu, ale také ilustrování knížek. Působil též jako pedagog na DAMU. Účinkuje v Divadle na Vinohradech.

Ivan Trojan (1964)

Jeden z nejlepších a nejvytíženějších českých herců současnosti. Od roku 1997 je členem Dejvického divadla. Hrál v řadě úspěšných filmů jako např. Samotáři či Želary. Přízeň diváků si získal také rolí v seriálu Četnické humoresky. Je držitelem ceny Thálie, ceny Alfreda Radoka a čtyř ocenění Český lev za nejlepší mužský výkon v hlavní roli.

Rozhlasová hra | 1 audio CD | 59 min

Původní rozhlasovou hru na motivy díla Maurice Leblanca Arsène Lupin kontra Herlock Sholmes režíroval Dimitrij Dudík | Zvuk, střih a mastering Radek Veselý | Autor hudby Kryštof Marek | Hudbu hrají: Kryštof Marek, Pavel Drešer a Eduardo García | Foto interpretů: Studio Konopáč, Alexander Lyakhovich | Design obalu Ondřej Fučík | Odpovědný redaktor Martin Urbánek | Vydalo Tympanum s.r.o., v dubnu 2014.

Související tituly