Nulté číslo

Autor: Umberto Eco
Čte: Petr Oliva
Režie: Roman Cejnar
Stopáž: 1 mp3 CD / 5h 52 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 5.11.15

Nulté číslo

Nejnovější román Umberta Eca, který právě vychází ve světových překladech.

V Nultém čísle se vrací Ecovo oblíbené prostředí redakce. Ztroskotaný nájemný spisovatel připravuje nulté číslo bulvárního plátku Zítřek, jehož cílem je spíš vydírat než informovat. Zaplete se přitom do šíleného příběhu, v němž hraje roli mrtvola lži-Mussoliniho, vražda papeže Jana Pavla I., Rudé brigády, CIA, mafie a houfy spiklenců. Eco vykresluje temná zákoutí jiného Milána, než jaký znají turisté; zde se v temných uličkách vraždí a neopravené pozůstatky bombardování mezi ruinami římských památek navozují obskurní představy. Příběh z roku 1992, v němž splývá historie s paranoiou, má kořeny v druhé světové válce a jeho výhonky zasahují až do naší doby, jejíž manipulace a falzifikace veřejného mínění předjímá.

 

Umberto Eco (1932)

Vystudoval středověkou filosofii a literaturu, působil jako vysokoškolský učitel, pracoval v televizi, v nakladatelství, psal sloupky pro avantgardní časopisy, v roce 1971 se stal prvním profesorem sémiotiky a ve čtyřiceti osmi letech vydal svůj první a hned bestsellerový román Jmého růže (1980). Je významným představitelem postmoderny a držitelem řady prestižních ocenění i několika čestných doktorátů. Také jeho románová tvorba je nesena širokým rozpětím jeho odborných zájmů, i přes svou intelektuálnost je však celosvětově populární. Čeští čtenáři znají Ecovy romány Foucaultovo kyvadlo, Ostrov včerejšího dne, Baudolino, Tajemný plamen královny Loany, Pražský hřbitov a Nulté číslo.

Petr Oliva (1943)

Absolvent herectví na DAMU nastoupil do svého prvního angažmá v Divadle J. Průchy v Kladně, odkud se na dlouhou dobu dvaceti let přesunul do pražského Divadla E. F. Buriana. Zde se představil ve hře Peer Gynt, Král Lear nebo Žebrácká opera. V roce 1997 založil Pražské (ne)závislé divadlo. Petr Oliva si zahrál v mnoha filmech a seriálech, za zmínku stojí jeho první role ve filmu Atentát, dále Třicet případů Majora Zemana, Sanitka, Hospoda, Nemocnice na kraji města po 20 letech a Pojišťovna štěstí. Jako dabér propůjčil svůj nezaměnitelný hlas komikovi Pierru Richardovi či drsňákovi Bodiemu z britského seriálu Profesionálové.

 

Román | Nezkrácená verze na 1 mp3 CD
Nahrávka vznikla podle knihy Umberta Eca Nulté číslo vydané nakladatelstvím Argo v roce 2015. / Numero zero © 2015 Bompiani / RCS Libri S.p.A. – Milan / Translation © Anežka Charvátová, 2015 / čte Petr Oliva / zvuk, střih a mastering Roman Cejnar / hudba Mario Buzzi / design obalu Ondřej Fučík / odpovědná redaktorka Karolina Srncová / Vydalo Tympanum, s. r. o. v listopadu 2015.

 

Související tituly