Zmrtvýchvstání - ROZEBRÁNO

Autor: Michael Punke
Čte: Jan Plouhar
Režie: Alexandra Bauerová
Stopáž: 1 mp3 CD | 8 h 48 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 3.11.16

Zmrtvýchvstání - ROZEBRÁNO

Zradili ho v nejtěžší hodině. Přežil a chce se mstít. Román o nezdolné vůli, čelící nástrahám americké divočiny, je předlohou oscarového filmu REVENANT s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

Víš, milý posluchači, co je to zrada? Ostřílený hraničář a zkušený traper ve službách Kožešinové společnosti Skalnatých hor Hugh Glass zjišťuje krátce poté, co byl na lovu napaden rozzuřenou medvědicí, že mušketýrské heslo „Všichni za jednoho“ nemusí na americkém Západě v roce 1823 nutně platit. Těžce raněného zbaběle opustí dva členové výpravy, kteří ho měli chránit. S nicotným zbytkem výbavy, o nějž už tito zrádci neměli zájem, se pak zubožený Hugh plazí stovky mil čarokrásnou, byť chladně netečnou panenskou přírodou poháněn vidinou, že musí přežít, aby se pomstil. Vyprávění o nezdolné síle vůle, zasazené na území dnešního Wyomingu, Montany, obou Dakot a Nebrasky, přináší vedle úchvatných scenerií, zálesáckých receptů, krutých střetů s indiány i okamžiků bezmoci rovněž existenciální rovinu, poměřující lidské pohnutky ve světle věčnosti. Románová verze jedné z nejdramatičtějších legend z časů objevování Divokého západu, v jejížfilmové adaptaci ztvárnil hlavního hrdinu Leonardo DiCaprio, je v Punkeho podání oceňována jako vrcholná moderní klasika westernového žánru. 

 

Michael Punke (1964)

Poznal zálesáckou atmosféru už v rodném Torringtonu na řece North Platte ve státě Wyoming. Jako syn učitele přírodopisu si vyráběl špuntovky pro výpravy, které jednou uskuteční, a coby středoškolák provázel návštěvníky nedalekého památníku Laramie, slovutné pevnosti na někdejší Oregonské stezce. Za studií obchodního práva na Cornellově univerzitě vedl fakultní časopis International Law Journal a po absolutoriu působil jako asistent missourského senátora. Právnická profese ho zavedla mimo jiné do Bílého domu, kde za Clintonovy éry působil v Bezpečnostní raděstátu, a do Ženevy, kde zastupoval svou vlast ve světové obchodní organizaci (WTO). V současnosti žije a pracuje v Montaně, kde se věnuje problematice právního ukotvení veřejných zájmů a přednáší na univerzitě v Missoule.

 

Jan Plouhar (1982)

Po studiích na Janáčkově konzervatoři v Ostravě vystřídal v angažmá v Moravském divadle v Olomouci, v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, v Divadle Rokoko v Praze a v činoherním souboru Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Od roku 2006 je členem Činoherního studia v Ústí nad Labem, kde v současné době taktéž zastává pozici uměleckého šéfa. Divákům je znám i jako filmový a televizní herec (Zatracení, Záblesky chladné neděle, TV cyklus Nevinné lži, Místa, Jan Hus) a spolupracuje s rozhlasem.

 

Dobrodružný příběh | Nezkrácená verze na 1 mp3 CD | 8 h 48 min

Nahrávka vznikla podle knihy Michaela Punkea Zmrtvýchvstání. Román nezdolné vůle vydané nakladatelstvím LEDA v roce 2015. | Copyright © 2002 by Michael Punke. | Z anglického originálu The Revenant: A Novel of Revenge vydaného nakladatelstvím Carroll & Graf v New Yorku přeložila Jana Jašová. | Translation © 2015 by Jana Jašová. | Čte Jan Plouhar. Režie Alexandra Bauerová. Zvuk Jiří Pochvalovský. Obálka Ondřej Fučík. Odpovědná redaktorka Karolina Srncová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v listopadu 2016. | www.tympanum.cz