Malý princ

Autor: Antoine de Saint-Exupéry
Čte: Ladislav Mrkvička, Daniela Kolářová
Stopáž: 1 mp3 CD | 1 h 47 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 13.12.16

Malý princ

Námětem Exupéryho krátkého, a přitom hlubokého textu je setkání s tajemnou postavou malého prince, který se znenadání zjeví letci havarovanému uprostřed pouště. Ušlechtilé „dítě“, které letci-vypravěči zprvu klade jakoby dětinské otázky, jež ho vyrušují od seriózních záležitostí, se brzy proměňuje v jeho průvodce po krajině citu a soucitu, zodpovědnosti a lásky. Exupéryho novela tak průzračným jazykem zachycuje úsilí o návrat k tomu nejpodstatnějšímu v našem životě. Není mnoho příběhů, které můžete slyšet vícekrát a pokaždé v nich najdete něco nového. Malý princ v podání Ladislava Mrkvičky a Daniely Kolářové k nim ale rozhodně patří.

Audiokniha vychází v edici Načteno - o edici více zde.

Antoine de Saint-Exupéry (1900–1944)

byl francouzský spisovatel, letec a reportér. V roce 1940 opustil Francii a přestěhoval se do New Yorku. Právě v americkém exilu napsal svou nejznámějšíknížku Malý princ. V červenci roku 1944 jakožto pilot ve službách spojeneckého letectva vzlétl z Korsiky k průzkumnému letu nad Francií, ze kterého se již nevrátil. K jeho dalším významným dílům patří zejména Země lidí, Noční let a Citadela.

 

Ladislav Mrkvička (*1939)

Po studiích na pražské DAMU působil nejprve v divadlech v Ostravě a v Hradci Králové. Od roku 1991 je členem činohry Národního divadla v Praze, kde ztvárnil tři desítky rolí (např. v inscenacích Peer Gynt, Oidipús vladař, Idiot, Romeo a Julie, Richard III.). Hostuje i na jiných scénách, například v divadle Bezzábradlí a v divadle Na Fidlovačce. Posluchači znají jeho hlas z rozhlasu, kde se objevil kupříkladu v díle Poslední noc (režie L. Engelová), nebo v pětidílné rozhlasové inscenaci Tristan a Isolda (režie H. Kofránková). Nadaboval nespočetfilmových postav a hrál v celé řadě filmů a televizních inscenací.

 

Daniela Kolářová (*1946)

Je jednou z našich nejvíce obsazovaných filmových a televizních hereček. Mimořádnou diváckou oblibu jí přinesly role ve filmových komediích (Na samotěu lesa, Kulový blesk, Slasti otce vlasti, Noc na Karlštejně) a zejména účast v televizních seriálech (Sňatky z rozumu, Taková normální rodinka, Nemocnice na kraji města).Hrála také ve čtyřech filmech režiséra Jana Svěráka (Obecná škola, Akumulátor 1, Tmavomodrý svět, Vratné lahve). Od roku 1971 je členkou uměleckého souboru Divadla na Vinohradech.

 

Nezkrácená verze na 1 mp3 CD / 1 mp3CD / 1 h 45 min

Nahrávka vznikla podle knihy Antoina de Saint-Exupéryho Malý princ vydané nakladatelstvím Albatros vroce 1977. Zfrancouzského originálu Le petit princepřeložila Zdeňka Stavinohová. Translation © 1977, Zdeňka Stavinohová. Nahrávku vytvořilo Občanské sdružení Mluvící kniha v roce 2004. Hudba Mario Buzzi. Remastering Tympanum, s. r. o. Design obalu Gabriela Sigaud Plítková. Odpovědná redaktorka Karolina Srncová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v listopadu 2016. 

Související tituly