Dánská dívka

Autor: David Ebershoff
Čte: Dana Černá
Režie: Luboš Koníř
Stopáž: 1 mp3 CD | 11 h 30 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 19.12.16

Dánská dívka

Audiokniha roku 2016 - Nejlepší interpretka Dana Černá (2. místo)

Kolik odvahy potřebujeme na cestě sami k sobě? Jak silná dovede být láska ženy, a jak silná být musí?

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění.  „Uděláš pro mě něco?" zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si,že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví.Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit.Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?

 

David Ebershoff  (1969)

je nositelem řady prestižních literárních cen a jeho čtyři knihy byly přeloženy do dvou desítek světových jazyků. Přednáší tvůrčí psaní na několika amerických univerzitách a pracuje jako redaktor v nakladatelství Random House. Dvakrát se objevil na výročním seznamu nejvlivnějších lidí, který sestavuje časopis Out.Největší ohlas získal jeho román Dánská dívka, zachycující skutečný příběh prvního muže, jenž ve dvacátých letech 20. století podstoupil operativní změnu pohlaví. Na základě Ebershofovy knihy byl v roce 2015 natočen stejnojmenný film, v němž exceluje oscarový herec Eddie Redmayne.

 

Dana Černá (1970)

Už při studiu na pražské konzervatoři hostovala v divadle v Hradci Králové, po absolutoriu v roce 1990 nastoupila do angažmá ve Středočeském divadle Kladno – Mladá Boleslav. Po rozdělení divadel hrála v letech 1994 – 1998 v Městském divadle v Mladé Boleslavi. Od roku 2000 je členkou pražského Činoherního klubu, kde ztvárnila řadu výrazných postav.Kromě divadla se věnuje dabingu (např. role Charlotte v seriálu Sex ve městě) a patří k předním rozhlasovým herečkám.

 

Nezkrácená verze na 1 mp3 CD | Celková délka 11 h 30 min

Nahrávka vznikla podle knihy Davida Ebershoffa Dánská dívka vydané nakladatelstvím DOMINO v Ostravě v roce 2011. Copyright © 2000 by David Ebershoff. Zanglického originálu The Danish Girl vydaného nakladatelstvím Penguin Books v New Yorku přeložila Hana Čapková. Translation © 2011 by Hana Čapková. Čte Dana Černá. Režie Luboš Koníř. Hudba Kryštof Marek. Design obalu Gabriela Sigaud Plítková. Odpovědná redaktorka Karolina Srncová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v prosinci 2016. Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1. www.tympanum.cz

 

Související tituly