Pět amerických prezidentů, česká babička a já

Autor: Eliška Hašková Coolidge
Čte: Jitka Smutná
Stopáž: 1 mp3CD / 9 hod 15 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 1.11.18

Pět amerických prezidentů, česká babička a já

Vzpomínky Elišky Haškové Coolidge, významné Češky, která se dokázala prosadit jak ve vrcholném politickém prostředí v USA, tak po revoluci v bývalé vlasti. Líčí v nich idylické dětství v předválečném Československu, drama při poúnorové emigraci, studijní léta a práci v americké administrativě od 60. do 80. let, a nevyhýbá se ani soukromí. Popisuje i radosti i těžkosti, které její rodina prožila v devadesátých letech, a především všechny své aktivity, jejichž prostřednictvím se rozhodla zúročit své zkušenosti a znalosti z vrcholné americké společnosti v českém prostředí a předat nám hodnoty, které pro ni samotnou byly celý život podstatné.

 

Eliška Hašková Coolidge (1941)

Narodila se v Praze ve významné české bankovní rodině. Po komunistickém převratu byla s rodinou nucena emigrovat. Od roku 1950 žila ve Spojených státech, kde vystudovala diplomacii a pracovala v Bílém domě pro pět prezidentů USA, provdala se za význačného bankéře a vychovala dceru. Po roce 1989 se natrvalo vrátila do vlasti, kde od té doby prostřednictvím své agentury Coolidge Consulting Services napomáhá společenským i podnikatelským kontaktům mezi Českou republikou a USA. Intenzivně se věnuje zejména umění a managementu společenského chování a diplomatického a byznysového protokolu.

 

Jitka Smutná (1952)

Po studiích působila ve Východočeském divadle v  Pardubicích a ve Státním divadle v Ostravě.  Zde strávila profesně plodných 14 let, během kterých spolupracovala mj. jako folková zpěvačka s Jarkem Nohavicou. V roce 1990 se vrátila zpět do Prahy, kde byla do roku 2006 členkou činohry Národního divadla, odkud přešla v témže roce do souboru Městských divadel pražských. Dnes hostuje na jevištích celé řady pražských scén a patří k úspěšným filmovým, dabingovým, televizním i rozhlasovým herečkám. Vyučuje herectví na pražské Vyšší odborné škole herecké.

 

Autobiografie | Nezkrácená verze na 1 mp3 CD | 9 hod 15 min

Nahrávka vznikla podle knihy Pět amerických prezidentů, česká babička a já vydané nakladatelstvím Mladá fronta v roce 2016.  ©  Eliška Hašková Coolidge, 2016. Čte Jitka Smutná. Hudba Jan Šikl. Nahrávku vyrobilo vydavatelství Tympanum audioknihy. Cover Photo © Jadran Šetlík, 2016. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Foto intepretky © Lenka Hatašová. Vydala Mladá fronta a. s., v červnu 2018.

Související tituly