Gorila a já

Autor: Frida Nilsson
Čte: Martha Issová
Režie: Kateřina Jandáčková
Stopáž: 1 mp3 CD / 4 hod 7 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 12.12.18

Gorila a já

Když mi bylo devět, adoptovala mě Gorila. Neprosila jsem se o to, ale stejně se to stalo

Jonna žije v dětském domově jménem Vratič. Ředitelka ji ale nemá příliš v lásce a tak ji jednoho dne ochotně předá k adopci děsivé Gorile, která do domova přijela v otlučeném Volvu. Gorila žije na skládce a živí se prodejem šrotu. Jonna se nejprve Gorily bojí (myslí si totiž, že ji chce sníst), ale postupně se s ní spřátelí. Ukáže se, že Gorila – mimochodem vášnivá čtenářka, jejíž nejoblíbenější knihou je Oliver Twist – sice žije v nepředstavitelném nepořádku, ale dokáže Jonně poskytnout lásku a pocit bezpečí, které jí v dětském domově chyběly. A Jonna pochopí, že v životě tolik nezáleží na tom, zda má čisté ruce a upravené vlasy, pokud najde někoho, komu na ní skutečně záleží. Nad přátelstvím Gorily a Jonny se však začnou stahovat mračna...

Frida Nilsson (1968) 

Úspěšná švédská autorka dětských knih. Doposud vydala devět titulů, které byly přeloženy do řady jazyků. Dva z nich byly nominovány na Augustovu cenu, nejprestižnější švédské literární ocenění. Rozhlasová verze příběhu o Jonně a Gorile vznikla už roku 2003, v roce 2005 pak vyšla knižně. Od té doby se Gorila a já dočkala francouzského německého, polského, dánského, korejského, italského a ruského vydání a v roce 2011 byla nominovaná na Německou cenu za literaturu pro děti a mládež. Literární kritika přirovnává Fridu Nilsson k Roaldu Dahlovi nebo Astrid Lindgrenové. Inspirací pro postavu Gorily byl pro autorku její svérázný otec, za něhož se jako malá styděla a až později dokázala jeho výjimečnost patřičně ocenit. 

Martha Issová (1981)

Po studiu herectví na Pražské konzervatoři a jazzového zpěvu na konzervatoři Jaroslava Ježka nastoupila v roce 2000 do pražského Divadla Na Fidlovačce. Zároveň hrála v Divadle v Řeznické, Divadle Bez zábradlí a v Černé labuti a od roku 2006 zakotvila v angažmá v Dejvickém divadle. Svou první filmovou roli získala v pohádce O princezně, která nesměla na slunce z roku 1997, následovaly filmy jako např. Hanele (1998), Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005), Děti noci (2008), Perfect Days (2011). Je známá je také z televizních seriálů (např. Hop nebo trop, Dobrá čtvrť nebo Čtvrtá hvězda).  Za roli ve filmu Alice Nellis Tajnosti (2008) byla nominována na Českého lva. S partnerem režisérem Davidem Ondříčkem má dvě dcery. 

Pro děti | Nezkrácená verze na 1 mp3 CD | 4 hod 7 min

Nahrávka vznikla podle knihy Fridy Nilsson Gorila a já vydané nakladatelstvím Portál v roce 2015. Copyright © 2008 by Frida Nilsson. Ze švédského originálu Apstjärnan vydaného nakladatelstvím Natur & Kultur ve Stockolmu v roce 2008 přeložila Viola Somogyi. Čte Martha Issová. Hudba Jakub König. Režie Kateřina Jandáčková. Zvuk Pavel Štěpánek. Ilustrace na obálce © Martina Matlovičová. Úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo nakladatelství Portál ve spolupráci s vydavatelstvím Tympanum v listopadu 2018. 

Související tituly