2001: Vesmírná odysea

Autor: Arthur C. Clarke
Čte: Richard Honzovič
Stopáž: 1 mp3 CD / 8 hod 16 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: červenec 2018

2001: Vesmírná odysea

Sci-fi román, který navždy změnil podobu žánru
Předloha kultovního filmu Stanleyho Kubricka
Audioknižní operní opus, který posouvá hranice mluveného slova

V měsíčním kráteru Tycho je nalezen záhadný objekt: černý monolit, který vysílá pravidelný elektromagnetický signál na jeden ze Saturnových měsíců. Vůbec poprvé je proto hluboko do Sluneční soustavy vypravena lidská posádka. Ještě než dosáhne cíle, objeví se podivné technické  obtíže, které postupně narůstají do děsivých rozměrů. Kapitán lodi David Bowman musí čelit selhávajícímu lodnímu systému, jež mění vědeckou misi v boj o život. Černý mimozemský kvádr na Japetu mezitím mlčí a čeká. Existuje odpověď na věčnou otázku o původu člověka a jeho místě ve vesmíru? Cesta za limity lidské zkušenosti, za hranice prostoru a času, posouvá hranice mluveného slova, hudby a zvuku.

Arthur C. Clarke (1917–2008)

Britský vynálezce, společně s Robertem Heinleinem a Isaacem Asimovem  patřil do Velké trojky žánru science fiction. Za druhé světové války sloužil jako radiový instruktor, poté vystudoval matematiku a fyziku na King's College v Londýně. Žánru sci-fi se věnoval jako spisovatel od roku 1946. Z jeho raných děl jsou nejznámější romány Konec dětství a Město a hvězdy, z pozdějších pak Měsíční prach či žánrovými cenami ověnčené Setkání s Rámou a Rajské fontány. Román 2001: Vesmírná odysea vznikal souběžně se slavným stejnojmenným snímkem Stanleyho Kubricka. V následujících letech se k němu Clarke vrátil ve třech pokračováních. Vedle literární tvorby proslul jako vynálezce geostacionární telekomunikační družice. S myšlenkou satelitu zavěšeného na pevném místě na obloze přišel už v roce 1945, dlouho před vypuštěním první družice do vesmíru. Dvakrát byl předsedou Britské Interplanetární Společnosti, byl nominován na Nobelovu cenu míru a za své zásluhy získal šlechtický titul.

Richard Honzovič (1934–2005)

Legendární hlasatel, moderátor a dabér. Už jako malý chtěl pracovat v médiích a tak po maturitě v roce 1952 nastoupil do Československého rozhlasu. Chvíli poté působil i jako hlasatel zpráv v Československé televizi. Jelikož se v roce 1968 podílel na protiokupačním vysílání, nesměl na obrazovku a byl propuštěn. Pracoval pro Krátký film Praha a namlouval komentáře Československého filmového týdeníku a mnoha technických a přírodopisných dokumentů. Uváděl pořad Objektiv, jeho hlas se objevil ve Filmopolisu a České sodě. V soutěži TýTý dvakrát obsadil třetí místo. Pro vydavatelství Tympanum načetl audioknihy Solaris a oba díly Jistě pane ministře.

Sci-fi | Nezkrácená verze na 1 mp3 CD | 8 hod 16 min

Nahrávka vznikla podle knihy Arthura C. Clarka 2001: Vesmírná odysea vydané nakladatelstvím Odeon v roce 1982. Copyright © 1968 by Arthur C. Clarke and Polaris Productions Inc. All rights reserved. Z anglického originálu 2001: A Space Odyssey, vydaného nakladatelstvím Signet Books v New Yorku roku 1968, přeložil Vladimír Svoboda. Translation © Vladimír Svoboda, 1971. Nahrávku vytvořila Knihovna a tiskárna pro nevidomé Karla Emanuela Macana v roce 1982. Remastering Tympanum, s. r. o. Čte Richard Honzovič. Hudební režie, zvuk, střih a mastering Dominik Svoboda. Design obálky Pinar&Viola + Muse VR. Fotografie Richarda Honzoviče © archiv Renaty Volfové. Grafická úprava obalu pro CD Martin Urbánek. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v červenci 2018.

Související tituly