Neználkovy příhody

Autor: Nikolaj Nosov
Čte: Tomáš Juřička
Režie: Josef Kačmarčík
Stopáž: 1 mp3 CD / 4 hod 57 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 8.2.19

Neználkovy příhody

V jednom pohádkovém městě jménem Kvítečkov žili človíčkové. Žádný z nich nebyl větší nežli maličká okurka... Človíčkové ale nebyli všichni stejní, jedni si říkali malíčkové a druzí malenky. A že jich tu žilo hodně... Kvítečkov byl domovem doktora Pilulkina, opravářů Šroubka a Vroubka, malíře Tubičky a milovníka sodovky Sirupčíka, ale také malenky Modroočky, doktorky Medunky a spousty dalších. Největší nezbeda ze všech byl ale Neználek. Říkalo se mu tak proto, že dočista nic nevěděl a neznal, ale zato si moc rád vymýšlel. Kvůli němu se obyvatelé Kvítečkova namočili do spousty lumpáren a nečekaných dobrodružství. Jednoho dne se dokonce malíčkové vypravili na výlet balónem! A nebýt malenek, kdoví, jak by to s nimi dopadlo. Nestárnoucí vyprávění plné  laskavého ponaučení a humoru, které okouzlilo celé generace dětských čtenářů.

Nikolaj Nikolajevič Nosov (1908 – 1976)
Narodil se v Kyjevě, v rodině estrádního umělce. V letech 1927–1929 studoval uměleckou školu v Kyjevě, poté přešel na Státní institut kinematografie v Moskvě.  Po studiích působil jako režisér a výtvarník-animátor kreslených a populárně naučných filmů pro děti a autor dětské prozaické tvorby. Typickým hlavním hrdinou jeho příběhů je citlivé, naivní a zvědavé dítě, které se právě díky těmto vlastnostem dostává do mnoha neobvyklých a komických situací. Jeho nejznámější knihy jsou Neználkovy příhody (1954), Neználek ve slunečním městě (1958)  a Neználek na Měsíci (1966), která byly rovněž několikrát zfilmovány. Popularitu získal také díky svým románům pro starší děti a mládež jako Veselá rodinka (1949), Deník Kolji Sinicyna (1950) a Víťa Malejev ve škole i doma (1951).

Tomáš Juřička (1960)
Český herec a dabér vystudoval Státní konzervatoř v Praze. Po ukončení studií byl v letech 1981–1991 členem souboru Divadla Jiřího Wolkera v Praze. Na televizních obrazovkách vystoupil v několika seriálech, mimo jiné Malý pitaval z velkého města, Dynastie Nováků, Rodáci, Pojišťovna štěstí nebo Sanitka, kde ztvárnil postavu Jaroslava Jandery. Jeho stěžejní doménou se však stal dabing. Podílel se na desítkách filmů a seriálů, včetně seriálu Star Trek. V roce 2010 obdržel za své výkony v dabingu Cenu Františka Filipovského. 

Pro děti | Nezkrácená verze na 1 mp3 CD | Celková délka 4 hodiny 57 minut

Nahrávka vznikla podle knihy Nikolaje Nosova Neználkovy příhody vydané nakladatelstvím Albatros v roce 1972. Copyright © Nikolaj Nosov, 1956. Z ruského originálu Priklučenija Něznajki i jego druzej, vydaného nakladatelstvím Dětgiz v roce 1956 přeložil Milan Korejs. Translation ©  1972 by Milan Korejs. Čte Tomáš Juřička. Režie Josef Kačmarčík. Hudba Mario Buzzi. Ilustrace na obálce © Jaromír Zápal. Úprava obalu pro CD Martin Urbánek. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v únoru 2019.

Související tituly