Fašismus - varování

Autor: Madeleine Albrightová
Čte: Táňa Fischerová
Režie: Pavel Kadlec
Stopáž: 1 mp3 CD / 11 hod 26 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: duben 2019

Fašismus - varování

Téměř celé 20. století probíhalo ve znamení střetu demokracie s fašismem. Po hrůzách druhé světové války se zdálo, že svět už nepřipustí, aby se duchovní dědicové Hitlera a Mussoliniho pokusili o návrat. Audiokniha přední osobnosti světové diplomacie s českými kořeny, Madeleine Albrightové, v jedinečném podání Táni Fischerové tento optimistický předpoklad zpochybňuje. Kyvadlo dějin směřující po pádu Berlínské zdi k demokracii se vydává opačným směrem. V řadě zemí světa posilují extrémy a objevují se vůdcové s podobnými taktikami, které používali ve dvacátých a třicátých letech fašisté a nacisté. Audiokniha Fašismus - Varování je výzvou k pochopení vážnosti situace, jež je nezbytné k tomu, abychom se vyhnuli opakování tragických chyb minulosti. 

Madeleine Albrightová (1937) | narodila se v Praze v rodině českého diplomata Josefa Körbela jako Marie Jana Körbelová. Během dětství odešla s rodinou hned dvakrát do exilu, poprvé před Hitlerem do Londýna, podruhé – a nadobro – před komunistickou totalitou dále do Spojených státu. Tam vystudovala a zahájila oslnivou akademickou a politickou kariéru, jež vyvrcholila postem americké ministryně zahraničí ve vládě Billa Clintona, který zastávala jako první žena v historii USA. Působila také jako velvyslankyně USA při OSN a sehrála významnou úlohu v rozšiřování NATO o země bývalého východního bloku. Je nositelkou rady významných ocenění, včetně českého Řádu Bílého lva či americké Prezidentské medaile svobody. 

Táňa Fischerová (1947) | česká herečka, politička a občanská aktivistka. V letech 2002 – 2006 byla nezávislou poslankyní v Parlamentu CR. V roce 2013 pak kandidovala na prezidentku České republiky. Oba její rodiče byli za války vězněni v Terezíne a Osvětimi. Po dvou letech studia na brněnské JAMU nastoupila do pražského Činoherního klubu. Zde působila až do roku1973, kdy ji z normalizačních důvodů vyhodili. Podepsala petici Několik věta celá 70. a 80. léta byla prakticky vytěsněna z uměleckého života. Po Sametové revoluci se vedle politické činnosti podílela na práci řady neziskových organizací, nadací a občanských sdružení.

Literatura faktu | Nezkrácená verze na 1 mp3 CD | Celková délka 11 hodin 26 minut

Nahrávka vznikla podle knihy Fašismus: Varování vydané nakladatelstvím Argo v roce 2018. Copyright © 2018 by Madeleine Albright. Z anglického originálu FASCISM: A WARNING, vydaného nakladatelstvím HarperCollins v New Yorku roku 2018, přeložil Tomáš Vrba. Translation © Tomáš Vrba, 2018. Čte Táňa Fischerová. Režie, zvuk a mastering Pavel Kadlec. Hudba Richard Mlynář. Cover design by Milan Bozic. Front: ©  thermacx/iStock/Getty Images  #647862236. Fotografie autorky © Timothy Greenfield-Sanders/Getty Images #541085696. Peace Dove by Cécile et Jeanne. Úprava obalu pro CD Emil Křižka. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová Vydalo nakladatelství Argo ve spolupráci s vydavatelstvím Tympanum v březnu 2019. www.argo.cz, www.tympanum.cz  

Související tituly