Žena pro třetího krále

Autor: Ludmila Vaňková
Čte: Renata Volfová
Stopáž: 2 mp3CD / 15hod 45min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 1.7.2019

Žena pro třetího krále

Žena pro třetího krále 

Dvakrát usedla královna Richenza na český královský trůn, moc a koruna ji však nezaslepily… 

Královna Richenza, jedna z nejzajímavějších ženských postav českých dějin na počátku 14. století přichází do Čech coby velmi mladá nevěsta krále Václava II., plná nadějí a iluzí. O ty jí velmi rychle připraví nejen sám Václav, ale hlavně jeho děti a jejich chůvy, které milovaly jeho zesnulou ženu Gutu Habsburskou. Je sotva dospělá, když její manžel umírá a zanechá ji napospas svým dědicům a vzpurné šlechtě. I přesto a nebo právě proto si Richenza troufla být svobodnou ženou a vzdorovat předsudkům, kterým může být vystavena i královna, jež nepřestala milovat kdysi prvního muže království, pana Jindřicha z Lipé.

 

Ludmila Vaňková (1927)
Narodila se jako druhá dcera do pražské rodiny vrchního ředitele Národní banky JUDr. Václava Vaňka, který byl roku 1942 popraven gestapem. Studovala sociologii a psychologii na Univerzitě Karlově, ale roku 1948 byla z FF UK kvůli politickým důvodům vyloučena a dostudovala až v letech 1968–71. Nejprve pracovala jako sekretářka v různých nakladatelstvích, později jako redaktorka v Albatrosu. Roku 1968 vstoupila do KSČ, následujícího roku vystoupila. Proto v letech 1973–1977 pracovala jako výhybkářka v železniční stanici Karlštejn. Do roku 1977 nepublikovala, od této chvíle je spisovatelkou na plný úvazek. Po roce 1990 byla členkou městského zastupitelstva v Řevnicích. Píše zejména dobrodružné historické romány a ságy, v nichž dokáže mistrně skloubit soukromé osudy postav s reálným dějinným pozadím (Zrození království, Lev a růže, Lucemburská trilogie a další). Ale je také autorkou pozoruhodných děl žánru sci-fi, fantasy a biografií. 

 

Renata Volfová (1959) 
Herečka, rozhlasová hlasatelka a dabérka. Po svém otci Richardu Honzovičovi zdědila lásku k filmu a k rozhlasu. Vystudovala Státní konzervatoř v Praze. Hrála ve filmech mj. Prodloužený čas (1984) a Fešák Hubert (1984), ale známá je především jako dabérka. Téměř dvě desetiletí pracovala jako hlasatelka stanice Český rozhlas 2 Praha. Namlouvá komentáře k televizním pořadům a pro nevidomé načetla na 150 audioknih. Tympanum v její interpretaci vydalo například audioknihy A hory odpověděly, Čarodějka z Portobella, Slavík, Čtyři dohody – pracovní kniha a řadu dalších. 

 

Historický román | Nezkrácená verze na 2 mp3 CD 
Nahrávka vznikla podle knihy Ludmily Vaňkové Žena pro třetího krále vydané nakladatelstvím Šulc – Švarc v roce 1991. Copyright © Ludmila Vaňková, 1991, 1996, 2008, 2013. Čte Renata Volfová. Hudba Pavel Hlaváček. Ilustrace na obálce © Petra Šestáková. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v červnu 2019. 

Související tituly