Jak jsem vyhrál válku

Autor: Patrick Ryan
Čte: Martin Písařík
Režie: Pavel Štěpánek
Stopáž: 1mp3 CD/ 9 hodin 23 minut
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: květen 2019

Jak jsem vyhrál válku

Představivost je jedinou zbraní ve válce proti realitě

                                                                 —  Lewis Carroll

Nesmrtelný válečný román, ve kterém bere válku vážně snad jen jeho hlavní protagonista, poručík britské spojenecké armády Ernest Goodbody. Donkichotský poctivec, účetní Goodbody, shodou komických náhod a díky své snaze plnit všechny předpisy a zachovat si neochvějnou morálku stoupá po žebříčku vojenských hodností. Sledujeme ho nejprve na výcviku Velké Británii, poté na severoafrickém válečném poli, dále na jižní frontě v Itálii, v povstaleckém Řecku a nakonec i na západní frontě v nacistickém Německu. Osudy důstojníka Goodbody a jeho roty jsou obrazem absurdity války, která je sama o sobě je beznadějně směšnou záležitostí. Román se stal předlohou stejnojmenného filmu s Johnem Lennonem v hlavní roli.

Patrick Ryan (1916 – 1989)

Anglický prozaik s irskými kořeny, který během druhé světové války sloužil v britské armádě, zúčastnil se akcí v Severní Africe, Itálii a Řecku. Po válce pracoval jako manažer v továrně v Yorkshiru, z čehož později čerpal v humorných pamětech How I Became a Yorkshireman (1967). V šedesátých letech se stal vrchním poštmistrem v Harrogate a začal psát pro humoristický a satirický časopis Punch, ktrý byl v té době ve Velké Británii značně populární. Přispíval také do časopisů Playboy a Holiday. Kniha Jak jsem vyhrál válku (How I Won the War, 1963) je jeho prvotinou, která ho také nejvíce proslavila. Dále je autorem románů Hubert Calendar Counts his Blessings (1965) a Clancy, My Friend, My Friend (1969).

Martin Písařík (1979)

Už jako dítě účinkoval v televizním filmu Karla Kachyni Městem chodí Mikuláš a hrál v dětském divadle Radar. Poté vystudoval hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři a muzikál na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Po angažmá v Divadle ABC se stal stálým hostem v Městských divadlech pražských, kromě toho účinkuje i v dalších divadlech (Hudební divadlo Karlín, Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo Kalich a další). Objevil se ve filmech jako Stříbrná vůně mrazu, Snowboarďáci, Ro(c)k podvraťáků, Lovci a oběti a známý je i z televizních seriálů Bazén, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů a další. Kromě toho také moderuje a hojně se věnuje dabingu. Vystupuje jako kytarista, skladatel a textař s vlastní skupinou  Akustik.

Humoristický román | Nezkrácená verze na 1 mp3 CD | Celková délka 9 hodin 23 minut

Nahrávka vznikla podle knihy Patricka Ryana Jak jsem vyhrál válku vydané nakladatelstvím Argo v roce 2015. Copyright @1967 by Patrick Ryan. Z anglického originálu vydaného nakladatelstvím Frederich Muller Limited roku 1963 přeložil František Vrba. Překlad zrevidoval a doplnil Tomáš Vrba. Translation © František Vrba – heirs, 1970. Čte Martin Písařík. Režie, střih a mastering Pavel Štěpánek. Hudba Mario Buzzi. Ilustrace na obálce © Neil Johnston. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v květnu 2019.

Související tituly