Dům Páně

Autor: Samuel Shem
Čte: Michal Bumbálek
Režie: Jiří Pochvalovský
Stopáž: 2 mp3 CD / 15 hod 29 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 27.8.19

Dům Páně

"Dům Páně je platný pro medicínskou výuku jako Hlava XXII pro vojenský život…"

John Updike

Román z lékařského prostředí, který při svém uvedení na americký knižní trh v roce 1978 způsobil poprask v literárních i medicínských kruzích. Roy Bash, třicetiletý absolvent špičkové lékařské fakulty, je čerstvým stážistou ve věhlasné nemocnici – Domu Páně. Praxe se však značně liší od studentských představ, a tak Roy i ostatní bažanti musí čelit mocnému náporu reality v podobě  nediagnostikovatelných chorob, odpudivých zranění a úporných pacientů, jakož i své vlastní nekompetentnosti si s čímkoli z toho poradit. Kultovní humoristické dílo s autobiografickými prvky se svou syrovostí a cynickým humorem může zdát přitažený za vlasy… ale není.

Samuel Shem (1944)
Samuel Shem, je pseudonym Stephena Bermana, amerického psychiatra, romanopisce, dramatika, esejisty a aktivisty. Je absolventem Harvard College, na jejíž lékařské fakultě také 35 let profesně působil. K napsání knihy Dům Páně, které se dnes po světě prodalo na 3 miliony výtisků, jej inspirovala stáž v nemocnici Beth Israel Hospital.  Do češtiny byly přeloženy i další jeho úspěšné knihy z lékařského prostředí Hora hoře (2002) a Duch místa ( 2014), obě vydalo nakladatelství Argo. V listopadu 2019 vychází  jeho zatím poslední román, který na knihu Dům Páně  navazuje – Man’s 4th best hospital.

Michal Bumbálek (1971) 
Vystudoval herectví na brněnské konzervatoři a na JAMU. Ještě před absolutoriem se stal součástí ansámblu Divadla Husa na provázku, kde poté zůstal dvacet let. Od roku 2013 je členem činohry Mahenova divadla. Spolupracuje také s  HaDivadlem či Divadlem Facka, kde se Sergejem Sanžou píše vlastní divadelní hry a také  režíruje. 

Humor | Nezkrácená verze na 1 mp3 CD | 15 hod 29 minut

Nahrávka vznikla podle knihy Samuela Shema Dům Páně vydané nakladatelstvím Argo v roce 2008. Copyright © 1978 by Samuel Shem. Z anglického originálu The House of God, vydaného nakladatelstvím Bantam Doubleday Dell Publishing Group, Inc., v New Yorku v roce 1978, s předmluvou Johna Updikea z roku 1995, přeložili David Záleský a Markéta Záleská. Translation © David Záleský a Marketa Záleská, 1999, 2008. Čte Michal Bumbálek. Režie, střih a mastering Jiří Pochvalovský. Hudba Jan Šikl. Illustrations © Martin Velíšek, 1999. Přebal a titulní list navrhl a graficky upravil Pavel Růt. Design obalu pro CD Emil Křižka. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v září 2019. 

Související tituly