Klub nenapravitelných optimistů

Autor: Jean-Michel Guenassia
Čte: Marek Holý
Režie: Filip Gemroth
Stopáž: 2 mp3 CD /
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: říjen 2019

Klub nenapravitelných optimistů

Raději budu žít jako optimista a mýlit se než žít jako pesimista a mít vždycky pravdu.

Píše se rok 1959 a dvanáctiletý Michel Marini prožívá první krizi v rodině. Rodiče se nemohou na ničem shodnout a bratr Franck přes jejich odpor narukuje do války v Alžírsku. Michelovým jediným útočištěm se stávají knihy a utajený šachový klub ve čtvrti Montparnasse, kde se scházejí uprchlíci z východního bloku a vyprávějí si jen stěží uvěřitelné osobní příběhy. Během několika let přichází Michel o přítelkyni i o iluze a předčasně dospívá, přesto se však stává právoplatným členem šachového klubu a jedním z nemnoha nenapravitelných optimistů.

Jean-Michel Guenassia (*1950)
Francouzský spisovatel se narodil v Alžíru, vystudoval práva v Paříži a pracoval jako advokát u tamějšího Odvolacího soudu. V roce 1980 se začal živit scenáristikou a napsal řadu scénářů k celovečerním filmům i několik divadelních her. V roce 1986 vydal detektivní román Stoprocentní riziko (Argo, 2015), který byl následně převeden do filmové podoby. V roce 2002 se rozhodl, že napíše „román svého života“, vzdal se veškerých vedlejších činností a následujících šest a půl roku pracoval pouze na knize Klub nenapravitelných optimistů. Když román v roce 2009 konečně vyšel, okamžitě si získal přízeň kritiků i běžných čtenářů a získal tzv. menší Goncourtovu cenu, Prix Goncourt des Lycéens, cenu čtenářů měsíčníku Notre Temps a několik dalších literárních cen. Kniha byla přeložena do 11 jazyků a stala se bestsellerem i v České republice. V češtině od autora vyšly také tituly Vysněný život Ernesta G. (2014), Nezmar (2016), Valčík stromů a nebe (Argo, 2017) a O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky (Argo, 2019).

Marek  Holý  (1979)
Český herec a dabér vystudoval brněnskou konzervatoř. Před studiem JAMU dal přednost angažmá v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Poté působil několik  let  v pražském Divadle  Na  Fidlovačce, v  současnosti  je členem  hereckého  souboru  Divadla  na  Vinohradech.  Je  držitelem  Ceny  Thálie  2013  v  oboru  opereta,  muzikál  za  titulní  roli  v  muzikálu  Zorro  uváděného  v  Divadle  Hybernia. Umístil se také na 3. místě 19. ročníku ankety Neviditelný herec, která oceňuje práci pro rozhlas. S vydavatelstvím Tympanum spolupracoval také na titulech Konec civilizace (2018) a Krev prvorozených (2019).

Román | Nezkrácená verze na 2 mp3 CD |

Nahrávka vznikla podle knihy Jeana-Michela Guenassii Klub nenapravitelných optimistů vydané nakladatelstvím Argo v roce 2012. Copyright © 2009 by Jean-Michel Guenassia. © Éditions Albin Michel – Paris, 2009. Z francouzského originálu Le Club des Incorrigibles Optimistes vydaného nakladatelstvím Albin Michel v Paříži v roce 2009 přeložila Helena Beguivinová.  Translation © Helena Beguivinová, 2012. Čte Marek Holý. Hudba Jan Šikl. Režie, střih a mastering Filip Gemroth. Cover art © Jan Reich, Les Tuileries, 1970. Cover art copyright © Jana Reichová. Obálku s použitím fotografie Jana Reicha Les Tuileries navrhl Pavel Růt. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Foto autora Jean-Michel Guenassia_© Sandrine Expilly. Odpovědná redaktorka Šárka Jančíková. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2019. 

Související tituly