Raději zešílet v divočině – Setkání s šumavskými samotáři

Autor: Aleš Palán
Čte: Igor Bareš, Norbert Lichý, Jana Stryková, David Novotný, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Vilma Cibulková
Režie: Tomáš Soldán
Stopáž: 1 mp3 CD /
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: listopad 2019

Raději zešílet v divočině – Setkání s šumavskými samotáři

Poustevníci žijí stále mezi námi. Vlastně ne mezi námi, spíš mimo nás. 
O setkáních s nimi je tato audiokniha.

Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách, případně na horských samotách. Jeden přespává přímo pod stromy. K některým se dá dojet autem, k dalším se musí pěšky. Někteří samotáři stojí nohama pevně na zemi, jiní vyprávějí svůj život trochu jako mýtus. Způsob, jakým v krajině přebývají, se ostatně dost možná mýtem brzy stane. Názory a životy šumavských samotářů se nepodobají ničemu, co znáte. Osm předních hereckých osobností přináší příběhy poustevníků, kteří dali vale naší „civilizaci“. Audiokniha Raději zešílet v divočině je ponorem do dlouhodobé samoty a odloučenosti, do tajuplného paralelního světa, který tomu našemu klade velmi znepokojující otázky. Rozhovory vedl držitel ceny Magnesia Litera Aleš Palán, snímky přispěl fotograf Jan Šibík (Czech Press Photo, Golden Prisma Award). Své hlasy šumavským samotářům propůjčili Igor Bareš, Norbert Lichý, Jana Stryková, David Novotný, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Vilma Cibulková a Stanislav Šárský. 

Aleš Palán (1965)
Český novinář, publicista a spisovatel. V Brně nedokončil studium pedagogické fakulty a několik let se  toulal po Československu. Je jedním ze signatářů Charty 77. V druhé polovině osmdesátých let a na začátku let devadesátých pracoval jako noční hlídač, figurant a kopáč. Od roku 1993 se věnuje žurnalistice (Lidové noviny, Česká televize, TV Nova, Katolický týdeník, Hospodářské noviny, Host,… ) Vedl kurz tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Ve svých knihách se zabývá zejména literaturou, výtvarným uměním, vírou a sportem, známé jsou jeho knižní rozhovory se zajímavými osobnostmi českého kulturního života. Z jeho nejvýznamnějších publikací jmenujme Neboj se vrátit domů (2018), Brnox. Průvodce brněnským Bronxem (2018), Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech (2016), Tokijské květy (2011) a další. 

Igor Bareš (1966)
Po studiích na JAMU prošel několika brněnskými scénami. Pak přešel do angažmá v Národním divadle a dnes je součástí souboru Divadla na Vinohradech. Získal nominace na Ceny Thálie, Alfréda Radoka i Českého lva. Pravidelně spolupracuje s rozhlasem věnuje se v dabingu. Pro Tympanum načetl audioknihy Plachý milionář přichází, Dům z karet a Adelheid

Norbert Lichý (1964)
Prošel šumperským městským divadlem, byl součástí souboru Divadla loutek v Ostravě a od roku 1987 působí bez přestávky v Divadle Petra Bezruče. Za roli Mendela Singera ve hře Job od Josepha Rotha byl v roce 2009 oceněn Cenou Thálie. Kromě herectví také komponuje scénickou hudbu. Tympanum v jeho interpretaci vydalo audioknihu Den trifidů, za níž získal cenu Audiokniha roku v kategorii Nejlepší interpret. 

Jana Stryková (1979)
Vystudovala činoherní herectví na DAMU. Prošla řadou pražských divadelních scén, hrála na Letních shakespearovských slavnostech a účastnila se experimentálních divadelních projektů. Od roku 2017 je součástí souboru Národního divadla. Natočila několik televizních filmů (Cesta do nemožna, Hodinový manžel, Zakázané uvolnění,…) a seriálů. Tympanum vydalo v její interpretaci audioknihu Nevěra.

David Novotný (1969)
Jako herec začínal v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, od roku 1998–2016 byl členem Dejvického divadla v Praze. Výrazné postavy ztvárnil ve filmech Tmavomodrý svět, Non Plus Ultras, Pravidla lži nebo Karamazovi. Ze seriálové tvorby lze zmínit jeho roli v Okresním přeboru či minisérii Rédl. S Tympanem spolupracoval na titulech Andělé všedního dne, Povídky z prvního a druhého poločasu a Láska v době globálních klimatických změn

Petr Čtvrtníček (1964)
Po studiu střední uměleckoprůmyslové školy vystřídal řadu zaměstnání, zabýval se reklamní režií a vystupoval s divadlem Vrata. V současné době má stálé angažmá v Divadle Na zábradlí. Je znám především jako jeden ze spolutvůrců kultovního televizního recesisticko-satirického pořadu Česká soda a dále účinkováním v pořadu HBO „Na stojáka“. Ztvárnil výrazné komické role v celé řadě filmů a seriálů (Eliška má ráda divočinu, Mazaný Filip, a Čert ví proč, Doblba!, Obsluhoval jsem anglického krále,...). 

Leoš Noha (1968)
Je vyučeným mechanikem elektronických zařízení, od roku 1992 působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem jako osvětlovač a posléze také herec. Pak začal také hostovat v divadle Na zábradlí, kde je dnes ve stálém angažmá. Větší filmovou příležitost získal ve snímcích Mistři (2004) a Protektor (2009). V oblíbeném seriálu Okresní přebor ztvárnil roli zdravotníka a sukničkáře Adolfa „Áďu“ Větvičku. 

Vilma Cibulková (1963) 
Prošla řadou pražských divadelních scén, včetně angažmá v Národním divadle. Vedle toho ztvárnila mnoho výrazných filmových rolí, za všechny jmenujme snímky Báječná léta pod psa, Kuře melancholik nebo Mazaný Filip. Je držitelkou Českého lva v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli za film Pupendo, Ceny Thálie za roli slečny Fischerové ve hře Picasso (Divadlo Ungelt) a Ceny Thálie za roli Leni Riefenstahlové ve hře Leni (Divadlo v Řeznické). Věnuje se dabingu a spolupracuje s rozhlasem. 

Stanislav Šárský (1939) 
Vystudoval pražskou DAMU, ale herecky se prosadil především v Ostravě. Od 90. let působí současně také na pražských divadelních scénách (Rokoko, Švandovo divadlo, Letní shakespearovské slavnosti). Od roku 2016 je v angažmá v Divadle pod Palmovkou. Objevil se také v televizním seriálu Kamenný řád a v několika pohádkách. Dlouhodobě se věnuje recitaci a rozhlasové tvorbě: zanechal výraznou stopu v desítkách rozhlasových inscenací a účinkuje v kombinovaných hudebních pásmech. 

Literatura faktu | Nezkrácená verze na 1 mp3 CD |

Nahrávka vznikla podle knihy Aleše Palána Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři vydané nakladatelstvím Prostor v roce 2019. Copyright © Aleš Palán. Čte Igor Bareš, Norbert Lichý, Jana Stryková, David Novotný, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Vilma Cibulková a Stanislav Šárský. Hudba Pavel Hlaváček. Režie Tomáš Soldán. Zvuk Rostislav Koňařík. Fotografie © Jan Šibík a Daniela Matulová, 2018. Foto na přední straně přebalu Daniela Matulová. Grafická úprava Aleš Lederer. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo nakladatelství Prostor a  vydavatelství Tympanum v roce 2019.

Související tituly