Dvanáct nejznámějších povídek - ROZEBRÁNO

Autor: Edgar Allan Poe
Čte: Bořivoj Navrátil, Vladimír Čech, Miroslav Táborský, Josef Somr
Režie: Dimitrij Dudík
Stopáž: 6 Audio CD | 6 hod 53 min
Verze: Výběr
Datum vydání: 19.12.11

Dvanáct nejznámějších povídek - ROZEBRÁNO

Reprezentativní výběr toho nejlepšího z širokého spektra námětů, kterými se E. A. Poe zabýval. Klasický horor, detektivní povídky, pseudovědecké mystifikace, bizarní příběhy - to jsou oblíbená témata spisovatele. Jejich společným jmenovatelem je strach, který se skutečně objevuje téměř ve všech jeho povídkách. Vyprávění o odsouzenci na smrt, nenasytném obřím mořském víru nebo alegorii moru v masce červené smrti budí v posluchačích hrůzu již více než jeden a půl století.

Povídky vycházejí v podání známých hlasů Bořivoje Navrátila, Vladimíra Čecha, Miroslava Táborského a Josefa Somra.

Tympanum vydalo tyto povídky i po menších celcích, k dostání jsou jako tituly:

Jáma a kyvadlo a jiné povídky
Pád do Maelströmu a jiné povídky
Zrádné srdce a jiné povídky

 

Seznam povídek:

 1. Jáma a kyvadlo
 2. Maska červené smrti
 3. Vrah jsi ty!
 4. Černý kocour
 5. Pád do Maelströmu
 6. Berenice
 7. Sud vína amontilladského
 8. Metoda doktora Téra a profesora Péra
 9. Medailon
 10. Na slovíčko s mumií
 11. Zrádné srdce
 12. Podlouhlá bedna

E. A. Poe (1809-1849)
Již od dětství četl díla Lorda Byrona, Samuela Taylora Coleridge a většinu romantických autorů své doby. Hlouběji se rovněž zabýval kosmogonií, přírodními vědami a mysticismem. Tyto své znalosti následně používal při psaní svých děl, kdy dokázal s matematickou přesností dosáhnout geniálního efektu a zanechat tak ve čtenáři předem psychologicky promyšlenou impresi (většinou strachu, ale často i humoru a překvapení). Ještě za svého života ztratil všechny ženy, které miloval a znesvářil se se všemi lidmi, kteří by mu byli v těžkých okamžicích schopni pomoci. Žil v takřka nepřetržité bídě, přestože se i za svého života dočkal jisté slávy zejména svými žurnalistickými pracemi.
 

Nezkrácená verze na 6 audio CD | Celková délka 6 h 53 min

Z angličtiny přeložil © Josef Schwarz. Čte Josef Somr, Bořivoj Navrátil, Miroslav Táborský a Vladimír Čech. Režie Jan Němeček, Dimitrij Dudík. Hudba Martin Zbrožek, Martin Čech. Zvuk, střih a mastering Tomáš Gsöllhofer, Radek Veselý. Design Ondřej Fučík. Produkce Josef Burkovský a Karel Černošek. Vydalo Tympanum, s. r. o., v červnu 2011.

Související tituly