Jak se točí Nevěra

Jana Stryková

 

Když minulý rok jeden z nejprodávanějších autorů planety Paulo Coelho vydal svůj zatím poslední román Nevěra, překvapil hned nadvakrát. Nejenže svůj příběh věnoval tak ožehavému tématu, jako je věrnost v manželství a mezilidských vztazích, ale čtenářům jej navíc předložil s až bezohlednou upřímností.

 

Oč přesně v knize, kterou věhlasný The Chicago Tribune označil za "Přesvědčivý příběh existenciální úzkosti, manželské zrady a sexuálního hříchu", jde? Linda vede zdánlivě dokonalý život: má milujícího zámožného manžela, dvě úžasné děti a jako úspěšná novinářka pracuje v prestižním ženevském listu. Znenadání však přijde okamžik pravdy a ona si během jednoho interview uvědomí, že její zajištěný, snadno předvídatelný život je jen stereotyp a ona sama místo štěstí už dlouho cítí apatii a nudu. A právě tehdy se po letech setkává se svou studentskou láskou, nyní úspěšným politikem Jacobem...

 

Tympanum, které má na kontě již tři Coelhovy audioknihy (Alchymistu, Čarodějku z Portobella a Poutníka), Nevěru právě vydává v audioverzi. Do odvážné sondy do ženského nitra obsadilo populární herečku Janu Strykovou, která shodou okolností právě dnes slaví své narozeniny. Jak se jí na nahrávce pracovalo?

 

 

Jana Stryková: Nikdy se neposlouchám

Interview u příležitosti vydání nové audioknihy Paula Coelha Nevěra.

Praha, 22. 4. 2015

 

Nevěra je příběhem ženy, která se ze zdánlivě šťastného životního bezvětří náhle ocitá na křižovatce a veškeré dosavadní hodnoty se jí rozplývají v pocitu prázdnoty. Setkala jste se někdy s podobným momentem? Máte svůj recept, jak mu čelit?

Své každodenní křižovatky řeším radikálně – pohybem. Běhám a nepřemýšlím. Na křižovatce životní jsem se zatím neocitla, dám Vám vědět za pár let ;)

 

Paulo Coelho své čtenáře při vydání Nevěry šokoval ožehavým námětem a nepokrytým zpodobením mimomanželského vztahu. Jak se Vám jeho text četl? Nenutily Vás ožehavé scény se ve studiu červenat?

Paulo Coelho je mistrným vypravěčem, jeho texty vynikají splavností a rychlým spádem, jeho knížky proto přečtete opravdu jedním dechem. Při čtení se celý náš tým výborně bavil a při ožehavých scénách jsme se červenali až za ušima. Na audioknize jsem spolupracovala s mladou režisérkou Sašou Bauerovou, a ta byla pro mě ideálním parťákem. Byla na natáčení velmi pečlivě připravená, měla konkrétní představu, ale zároveň mi nechala poměrně velikou volnost a prostor k vlastnímu pohledu na věc. Hodně jsme se při práci nasmály.

 

Jana Stryková ve studiu

Patří k dekoru si před nahráváním audioknihy probrat s režisérem výslovnosti a obtížná místa v textu. Jak moc si plánujete také emocionální zabarvení? Čtete raději spontánně, nebo Váš text i v tomto ohledu vroubí poznámky po okraji?

Jak kdy. Občas, zejména v komplikovanějších textech si poznámky raději udělám, pokud ale není třeba, raději se držím intuice. Ta je pro mě při práci nejdůležitější.

 

Stalo se už někdy, že Vám text, který jste vzala, vůbec nesedl? Jak jste se k němu v takovém případě postavila. Dá se dílo kvalitně přečíst i v případě, že se s ním člověk naprosto neztotožňuje?

Stalo se mi, že jsem text po přečtení s díky vrátila, neb mi opravdu nic neříkal a nedokázala bych ho interpretovat. S knížkou se nemusím naprosto ztotožňovat, ale musí mě na ni alespoň něco zaujmout nebo bavit. Každopádně mluvím jen za sebe, znám herce, kteří by dokázali zajímavě přečíst i telefonní seznam.

 

Najdete si sama čas na poslech audioknih? Myslíte si, že mluvené slovo je médiem 21. století?

Nejsem sociolog ani vizionář a osobně nepatřím mezi lidi, kteří jsou za každých okolností in a následují poslední trendy. Mohu tedy mluvit jen sama za sebe. Audioknihy můžou být výbornými společníky, osobně je moc ráda poslouchám na delších cestách, ať už za volantem nebo ve vlaku.

 

Co byste titulu popřála do vínku?

Co nejvíce spokojených posluchačů, to dá rozum, přeci !:)

Jana Stryková

 

Jana Stryková (1979)

 

Vystudovala činoherní herectví na pražské DAMU. Její první stálé angažmá bylo v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, poté následovalo angažmá v Divadle Rokoko. V následujících letech patřila k nejobsazovanějším herečkám souboru Švandova divadla. Od roku 2010 – 1014 byla stálou členkou Divadla na Vinohradech. Spolupracovala také s řadou dalších pražských divadel (Divadlo Palace, Divadlo Ungelt, Divadlo Viola, A Studio Rubín, Státní opera Praha, Národní divadlo a další), hrála i na Letních shakespearovských slavnostech a účastnila se řady experimentálních divadelních projektů. V současné době ji můžete vidět převážně v inscenacích pražského Studia Dva. Natočila několik televizních filmů a seriálů, pracuje v rozhlase i v dabingu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ONLINE OTÁZKY POSLUCHAČŮ

 

Jakým způsobem o svůj nádherný hlas pečujete? Není dlouhé čtení pro hlas devastující? - František G., Mladá Boleslav

Čtení na mikrofon je ve srovnání s hraním na velkém jevišti procházkou v růžovém sadu! Při takové práci hlasivky žádnou speciální péči nevyžadují. Při hlasové indispozici mi pomáhá jediné – vincentka.

 

Dobrý den, pokud to není otázka příliš na tělo, zajímalo by mne, jak se osobně stavíte k tématu nevěry. Zda byste ji například dokázala odpustit? - Květa P., Jilemnice

Nikdy neříkej nikdy, ale nedokázala.

 

Dokázala byste vypočíst tři role, které vás herecky nejvíc posunuly dál? - Jindra K.

To bych musela vypočíst asi všechny. Každá role herce posunuje.

 

Posloucháte se ráda? :-) - Jana M., Praha

Neposlouchám se vůbec ! :-)

 

Děkujeme za rozhovor.

 

Jste zvědavi, jak se dílo podařilo? Poslechněte si ukázku!

 

 

 

Nevěra vychází 11. května 2015 a bude k dostání v našem eshopu zde.

Jste nedočkaví? Pořiďte si audioknihu ve výjimečném digitálním předprodeji na serverech audioteka.cz, alza.cz a kosmas.cz.

Vaše Tympanum