Stanislav Zindulka

Český divadelní, filmový a televizní herec. Po absolvování DAMU působil v divadlech v Hradci Králové či v Brně, od roku 1994 je členem pražského Činoherního klubu. Nezapomenutelný Josef Pumplně v seriálu Vlak dětství a naděje či Fajst z humoristického seriálu Bylo nás pět. Roli knihkupce ztvárnil v audionahrávce vánočního příběhu Kouzelný kalendář v režii Jan Jiráně.

Stanislav Zindulka (1932)

Rodáka z obce Jilemnice přivedli k herectví jeho rodiče, herci ochotnického divadla. Na prknech, která znamenají svět, stál poprvé už v pěti letech a z divadla se stala láska na celý život. Své divadelní začátky spojuje s mimopražskými divadly: Po absolvování pražské DAMU hrál 12 let v divadle v Hradci Králové, poté následovalo 22 let v tehdejším brněnském Divadle bratří Mrštíků a při tom všem dlouhá léta spolupracoval s loutkovým divadlem Radost. V roce 1989 odešel do do Městských divadel pražských, od roku 1994 je členem pražského Činoherního klubu. Často také vystupuje jako host jiných divadel.

Nezapomenutelné jsou také jeho televizní role ve stejně nezapomenutelných televizních seriálech: Vlak dětství a naděje (1985) nebo Bylo nás pět (1993). Filmový divák si tvář Stanislava Zindulky vybaví ve filmu Hanele nebo Báječná léta pod psa, objevila se však také v pohádkách Anděl Páně či Kouzelný měšec. V roce 2001 získal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za ztvárnění Edy ve filmu Babí léto, kde si zahrál po boku Vlastimila Brodského. Spolu se svými filmovými kolegy se pro vydavatelství Tympanum podílel na audionahrávce vánočního příběhu Kouzelný kalendář, která se v roce 2009 stala jednou z posluchačsky nejúspěšnějších.

Poslední aktualizace: 17.2.2010 12:34


Spolupráce na titulech

Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes

Maurice Leblanc: Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes

Audiokniha roku 2014 - Nejlepší zvuk (3. místo)

Když francouzský spisovatel Maurice Leblanc (1864–1941) vydával na sklonku devatenáctého století v Paříži své psychologické romány, pravděpodobně sám netušil, že zanedlouho vynese na literární scénu skutečné eso. Již roku 1905 autor poprvé uvedl do světa postavu jménem Arsène Lupin, a stvořil tak skutečnou legendu kriminálního románu. Nepolapitelný lupič-gentleman, který si s brilantní lehkostí zahrává s pařížskou policií a láme srdce žen stejně rychle jako zámky nedobytných sejfů, představoval ve své době zcela nový typ hrdiny: zdvořilý, vždy usměvavý a charismatický zločinec, který je zároveň i kultivovaným znalcem umění, galantním ctitelem žen, vegetariánem, abstinentem a v neposlední řadě nebezpečným a sebevědomým protivníkem.

Maurice Leblanc se při tvorbě této nezapomenutelné figury francouzského podsvětí inspiroval životním příběhem skutečného zločince, marseilleského rodáka Alexandra Jacoba (*1897). Jeho literární Arsène Lupin se jako ztělesnění francouzské elegance a šarmu rychle uchytil a stal se hrdinou dvacetisvazkové série románů (1908–1929), která se začala raketově šířit v cizojazyčných překladech.

Nepolapitelný, šarmantní a poněkud uličnický Arsène Lupin se setkává s legendárním logikem Sherlockem Holmesem. Střet a souboj dvou osobností spustí řetězec napínavých událostí, v nichž se zablýskne vzácný modrý diamant, ale nebude chybět ani pořádná dávka mužské cti, dámského půvabu, intrik a překvapivých a nápaditých zvratů. Lakonický a noblesní humor, který je pro postavu Arsèna Lupina příznačný, ještě vynikne v kontrastu s metodickým Holmesem a jeho železnou logikou a téměř zázračnou předvídavostí. Souboj dvou nejdůmyslnějších a nejkreativnějších mužů, kteří ačkoli každý na jiné straně zákona, zkříží samozřejmě zbraně podle pravidel dvorské etikety, může začít…

Více informací