Jaroslava Kretschmerová

Česká divadelní, filmová i televizní herečka a zpěvačka pochází z umělecké rodiny. Je dlouholetou členkou divadla Ypsilon a držitelkou Českého lva za vedlejší roli ve filmu Otesánek. V audionahrávce vánočního příběhu Kouzelný kalendář z vydavatelství Tympanum propůjčila svůj hlas postavě Elisabet.

Jaroslava Kretschmerová (1955)

Geny umělecké rodiny, ze které pochází, v sobě nezapře. Narodila se v Praze operní pěvkyni a divadelnímu hudebníkovi. Po absolvování pražské DAMU v roce 1978 se prakticky natrvalo stala členkou divalda Studia Ypsilon. Hostovala také v Karlínském divadle a v divadle Na Zábradlí. V roli ve hře divadla Kalich Je úchvatná excelovala a kvůli ní se také musela naučit falešně zpívat. Z filmografie připomeňme filmy Vrchní, prchni (1980), Jak svět přichází o básníky (1981), trilogie Slunce, seno… Hrála také v seriálech např. Život na zámku (1995) nebo Rodinná pouta (2004). Za vedlejší roli ve filmu Otesánek (2001) získala Českého lva. Věnuje se také charitativní činnosti a dabingu; svůj hlas propůjčuje zejména Barbře Streisandové. Spolu se svými kolegy se pro vydavatelství Tympanum podílela na audionahrávce vánočního příběhu Kouzelný kalendář, která se v roce 2009 stala jednou z posluchačsky nejúspěšnějších.

Poslední aktualizace: 17.2.2010 12:35


Spolupráce na titulech

Pučálkovic Amina - ROZEBRÁNO

Jindřich Plachta: Pučálkovic Amina - ROZEBRÁNO

Humoristický příběh herce a spisovatele Jindřicha Plachty z roku 1931 vypráví o štěněti, které vůbec nebylo štěnětem... Posluchače zavede do rodiny poštovního úředníka Pučálky, kterému v domnění, že doma vychovávají bernardýna, pod rukama vyrůstá žirafa - Amina. S groteskní i laskavou nadsázkou a s osobitou poetičností a humorem se autor baví omezeností a sobectvím lidí a vykresluje dokonalý obrázek ze života úšednické rodiny. V podání Jiřího Lábuse a Jaroslavy Kretchmerové vyniká komičnost příběhu, plného nečekaných zvratů.

Více informací