Jan Jiráň

Jan Jiráň - režisér několika velmi úspěšných audioknih, jako například Muž, který sázel stromy nebo Kouzelný kalendář a autor nového alba skupiny Botafogo, které je doplněno indiánskou povídkou O kojotovi, jak šla na západ.

Jan Jiráň je českým hudebníkem, hercem, pedagogem (externě na DAMU) a režisérem mluveného slova.

Členem Ypsilonky je od roku 1987. Předtím vystupoval v autorských scénkách a písních s Martinem Stropnickým, společně vydali LP Hurá k šípku a Nanečisto. Je autorem hudby k inscenacím Bůh, Správce, Sebevrah, v Naivním divadle k insc. Obr Gargantua, Malý Alenáš, v Div. Franze Kafky – Franz Kafka. V Ypsilonce hrál v inscenacích Bůh (Osud), Sebevrah ( Muž s rakví, Stařena), Amerika ( Muž), Horké to někdo rád ( Rosella), Žert, satira, ironie a hlubší význam ( Baron z Valetic), Srdce ( Otec Nobis) aj. V současné době účinkuje v inscenacích Prodaná nevěsta (Krušina), Mozart v Praze ( postava Mozarta), Svatá rodina ( Vyšetřovatel), Praha stověžatá ( Svatý Václav, Arnošt z Pardubic a jiné), Rusalka ( Lovec), Vinobraní v Ypsilonce (Nikola Mikolič), Vdovou proti své vůli (Everest).

Spolupracoval s Janem Vodňanským, Přemyslem Rutem, Světlanou Nálepkovou (J. Vodňanský – Sněhurka na trampolíně, W. Allen – Tenhleten Manhattan). Producentsky realizuje desky Studia Ypsilon ( LP Crazy Ypsilon,CD Mozart v Praze…).

Režíroval CD Kouzelný kalendář, Muž, který sázel stromy, Bajky i nebajky, Adresát neznámý, ale také dnes už legendární nahrávku Medvídek Pú (získal Zlatou desku) a Zátiší medvídka Pú (s M. Ebenem), Klapzubova jedenáctka, Kocourek Modroočko, Harry Potter.

Podílí se na tvorbě pořadů v Českém rozhlase. Také se zabývá kulturní publicistikou v České televizi (pořad Tři sta třicet tři). S J. Lábusem a O. Kaiserem vydali knihu Vlak do Santa Fé, je jedním z autorů Slabikáře. Spolupracuje také při tvorbě studentských představení ve STUDIU Studia Ypsilon.

Poslední aktualizace: 28.10.2013 19:47


Spolupráce na titulech

Adresát neznámý

Kressmann Taylor: Adresát neznámý

Autorka ve své próze otevírá působivý a šokující příběh. Ač je neobyčejně dramatický, před čtenářem se vynořuje nepřímo - prostřednictvím dopisů, které si vyměňují dva přátelé. Dopis po dopise sledujeme přerod jednoho z hrdinů, obchodníka s uměním a liberála amerického typu, v nadšeného nacistu. Silný námět, neobvyklá forma a dokonalá pointa. Již první uveřejnění v americkém časopise Story v září 1938 vyvolalo menší senzaci. Dnes se toto drobné dílko ve světě dožívá zasloužené renesance a nového úspěchu. Bestseller v nejlepším slova smyslu přeložený do šestnácti jazyků. Příběh byl v roce 1944 zfilmován, scénář napsala sama autorka a film získal Oscara.

Více informací

Poslední promítač ze Sudet - Dárkový balíček - ROZEBRÁNO

Dalibor Funda: Poslední promítač ze Sudet - Dárkový balíček - ROZEBRÁNO

Výhodný dárkový balíček nabízí audioknihu + knihu se slevou 40 %.

Soubor povídek, které na sebe volně navazují, je částečně inspirován rodinnými příběhy autora, zejména vyprávěním jeho babičky pocházející z předválečných Sudet. Jejich hrdiny a hrdinkami jsou obyčejní lidé z meziválečných a válečných Sudet, jejichž národní identita v prostředí česko-německého soužití, národnostních a politických konfliktů zpravidla není jednoznačně vymezena. Žijí spíše navzdory, respektive mimo neúprosnou logiku nacionálních a jiných ideologií.

Nahrávka vznikla výběrem tří povídek ze stejnojmenné knihy, které v režii Jana Jiráně načetl herec Jiří Lábus.

Kniha i audiokniha jsou doplněny ilustracemi uznávaného výtvarníka Borise Jirků.

Do kin míří také film! 

 

 

Více informací

Opičí král - ROZEBRÁNO

Wu Čcheng-en: Opičí král - ROZEBRÁNO

Magický poutník krajinami srdce, zrozenec čínských vypravěčů, kamarád herců, básníků, malířů a bláznů - postrach démonů!

Více informací

Straka v říši entropie

Markéta Baňková: Straka v říši entropie

Straka v říši entropie jsou bajky pro dospělé i děti. Zvířata v nich luští záhady existence a fungování světa. Zjistíme například, proč se hroch udrží na vodní hladině i proč někteří samci nepohrdnou samičkou z igelitu, nebo jak i přes zákon setrvačnosti zatočit s jezevcem notorikem. Vzrušující témata podstaty vesmíru, která jinak bývají pro laika příliš složitá, jsou zde podána lehce, jakoby mimochodem. Audiokniha humornou formou přibližuje klasické fyzikální zákony, které pochopí malé děti, ale dotýká se i náročných témat fyziky moderní doby, určené starším dětem a dospělým. Vhodná je pro rodiče, kteří čtou dětem, ale současně hledají i něco pro sebe. Zaujme také čtenáře, které fyzika nezajímá, nebo z ní mají dokonce strach – ti najdou především grotesku, jejíž hrdinové po cestě vědy docházejí k filosofii.

Objev roku Magnesia Litera 2011

Více informací

Pučálkovic Amina - ROZEBRÁNO

Jindřich Plachta: Pučálkovic Amina - ROZEBRÁNO

Humoristický příběh herce a spisovatele Jindřicha Plachty z roku 1931 vypráví o štěněti, které vůbec nebylo štěnětem... Posluchače zavede do rodiny poštovního úředníka Pučálky, kterému v domnění, že doma vychovávají bernardýna, pod rukama vyrůstá žirafa - Amina. S groteskní i laskavou nadsázkou a s osobitou poetičností a humorem se autor baví omezeností a sobectvím lidí a vykresluje dokonalý obrázek ze života úšednické rodiny. V podání Jiřího Lábuse a Jaroslavy Kretchmerové vyniká komičnost příběhu, plného nečekaných zvratů.

Více informací

Povídky z prvního a druhého poločasu

Ota Pavel, Petr Feldstein: Povídky z prvního a druhého poločasu

Josef Masopust - Povídky z prvního a druhého poločasu

Klub přátel Josefa Masopusta uvádí povídky o Josefu Masopustovi. Napsali Ota Pavel a Petr Feldstein. Vybral, upravil a režíroval Jan Jiráň. Čtou Ivan Trojan, Michal Pavlata, David Novotný a Vladimír Brabec.

Audiokniha vychází u příležitosti 80. narozenin Josefa Masopusta

Více informací

Poslední promítač ze Sudet

Dalibor Funda: Poslední promítač ze Sudet

Soubor povídek, které na sebe volně navazují, je částečně inspirován rodinnými příběhy autora, zejména vyprávěním jeho babičky pocházející z předválečných Sudet. Jejich hrdiny a hrdinkami jsou obyčejní lidé z meziválečných a válečných Sudet, jejichž národní identita v prostředí česko-německého soužití, národnostních a politických konfliktů zpravidla není jednoznačně vymezena. Žijí spíše navzdory, respektive mimo neúprosnou logiku nacionálních a jiných ideologií.

Více informací

Tracyho Tygr - POSLEDNÍ KUSY

William Saroyan: Tracyho Tygr - POSLEDNÍ KUSY

Velký příběh o lásce, o fantazii a odvaze. Příběh o tygrovi, o Thomasu Tracym a Lauře Luthyové. Co kdybychom každý měli svého tygra, který by nám ukazoval cestu k našim největším snům?

Nové vydání americké kultovní novely s mimořádným hereckým obsazením znovu připomene půvabný příběh Thomase Tracyho, newyorského mladíka, ke kterému se jednoho dne připojí jako stálý společník tygr, na něhož mladík už od dětství čeká, aby v něm probudil lásku k dívce Lauře a naučil ho dalším důležitým věcem, jež potřebuje ke své proměně v muže.

Nahrávka obsahuje bonus v podobě doslovu profesora Martina Hilského a vychází s původní ilustrací Jiřího Šalamouna.

Pro děti od 12 let.

Více informací

Botafogo - ROZEBRÁNO

Jan Jiráň: Botafogo - ROZEBRÁNO

14 písní břevnovské bossa novy. V pořadí druhé album skupiny Botafogo které vzešlo ze spolupráce se severoamerickými indiány a je doplněno povídkou kultovního spisovatele čerokíjského původu Thomase Kinga. Povídku O Kojotovi, jak šla na západ čtou pan Josef Somr a Jiří Lábus. Některé písně poprvé zněly v Manitoulinu na Huronském jezeře v rezervaci Odzibweju. Výběr textů od básníka Daniela Davida Mosese - Delawar. Hudba, texty písní a režie mluveného slova Jan Jiráň.

Více informací

Kouzelný kalendář

Jostein Gaarder: Kouzelný kalendář

Podivuhodné putování do Betléma v podobě audio adventního kalendáře. Na každý prosincový den jedna napínavá kapitola!

Další kniha norského autora Josteina Gaardera, známého u nás i po celém světě titulem Sofiin svět. Hlavní hrdina Kouzelného kalendáře – Jáchym – se snaží objasnit záhadu kolem zmizení dívky Elisabet, která se vydává díky kouzelnému adventními kalendáři napříč prostorem i časem ze současnosti do Betléma, kde se právě narodil malý Ježíš.

Více informací

Muž, který sázel stromy

Jean Giono: Muž, který sázel stromy

Mistrovská povídka francouzského autora Jeana Giona z roku 1953. Stylově čisté a dějově jednoduché vyprávění o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provence, s nímž se v roce 1913 autor poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1945 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se se stromy vrátila voda, život a lidé.

Více informací

Bajky i nebajky

Rudyard Kipling: Bajky i nebajky

Bajky i nebajky byly poprvé publikovány v roce 1902 a už když je Kipling psal pro svou tehdy nejstarší dceru, zamýšlel je k hlasitému předčítání. Jde o hravé a vynalézavé pohádky, které krásným způsobem objasňují například původ skvrn u leopardů nebo jak sloni přišli k chobotům. Kratičké exotické příběhy plné slovních hříček nás zavedou do afrického pralesa, k jihoamerické Amazonce a nebo až do dalekého orientu.

1./ Sloní mládě
2./ Proč má nosorožec zvarhanělou kůži
3./ Původ pásovců
4./ Proč má velryba úzký jícen
5./ Proč je leopard skvrnitý

Více informací