Thomas Harris

Thomas Harris (1940)

Narodil se v Jacksonu ve státě Mississippi. Nedlouho poté vzal jeho otec práci na farmě ve městě Rich, kam se přestěhovali. V roce 1964 úspěšně zakončil bakalářský program v oboru angličtina na Baylor University. Během studií psal pro místní noviny.

Po studiích se Harris vydal na cestu po Evropě. Po návratu nastoupil na místo novináře u Associated Press. Ne náhodou bylo jeho zařazením v redakci pokrytí vražd a násilných trestných činů. Zkušenosti z redakce zúročil ve vlastní tvorbě – od počátku na sebe prozrazuje zaujetí svou prací a smysl pro detail.

Black Sunday, svoji první novelu, napsal v roce 1975. Během turnaje v americkém fotbale – Superbowl – mělo dojít k zavraždění tisíců diváků. Již po dvou letech se dočkala filmového zpracování! Přemožen úspěchem brzy zcela podřídil svůj život novelám z prostředí zločinu.

O šest let později následovala trilogie Červený drak (1981). V ní představil Dr. Hannibala Lectera, geniálního masového vraha a kanibala. Od počátku celá trilogie ale nevzbudila vcelku žádnou pozornost a ani postava kanibala Hannibala v podstatě nikoho nezaujala. Větší pozornosti se dočkal až ve filmové verzi z roku 1986. V roce 1988 Harris vydává Mlčení jehňátek. Děj knihy Harris soustředí především na postavu samotného Hannibala Lectera. Po zfilmování v roce 1991 Mlčení jehňátek okamžitě zaujímá přední místa ve filmových žebříčcích a získává hned pět oskarů při udílení cen Academy Awards.

Dalším pokračováním série, tentokrát novelou s názvem Hannibal, přišel Thomas Harris až v roce 1999. Okamžitě se stala bestsellerem! Filmová premiéra byla uvedena v roce 2001. S producentem filmu Dinem De Laurentisem se poté rozhodli znovu natočit první díl seriálu s Hannibalem Lecterem Červeného draka (2002), jenž se oproti první verzi striktně drží knižní předlohy. V současnosti se titul Hannibal dočkal zpracování ve formě třináctidílného seriálu, který dále doplňuje a rozvádí historii a psychologii postavy Hannibala Lectera.

Thomas Harris svým bydlištěm zakotvil na Floridě a od roku 1976 neposkytl ani jedno interview.

Poslední aktualizace: 23.6.2014 15:35


Spolupráce na titulech

Cari Mora

Thomas Harris: Cari Mora

Šestý román tvůrce Hannibala Lectera, na který čekal celý svět.

Cari Mora uprchla před válkou v rodné Kolumbii a pod dohledem imigračního úřadu žije v Miami. Aby se uživila, stará se o luxusní sídlo přímo na pláži Miami Beach. Netuší ale, že pod domem je ukryto půl tuny ryzího zlata a jistý Hans-Peter Schneider po něm už celé roky slídí. Krásná Cari, která pro zvrhlého Schneidera představuje zajímavou kořist sama o sobě, je teď to jediné, co mu stojí v cestě k jeho získání. Jejich nevyhnutelný střet však možná nebude mít tak jasného vítěze, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vlastní minulost totiž Cari Moru předurčila k boji.

Více informací

Mlčení jehňátek - ROZEBRÁNO

Thomas Harris: Mlčení jehňátek - ROZEBRÁNO

Temný, kultovní, ve své době převratný, geniální... To je jen několik z dlouhé řady přízvisek příběhu, který se stal celosvětovým bestsellerem a jenž po zfilmování posbíral pět Oscarů. 


Harris ve své knize vykresluje komplikované vyšetřování netradičních a brutálních vražd. Jenže do hlavní role neobsadil nezdolného ostříleného detektiva nebo „bondovského“ agenta, ale doslova „pískle“ – studentku akademie FBI Clarice Starlingovou, která je přizvána na základě důvěry a instinktu ředitele mocné FBI. Dalším netradičním prvkem je spolupráce Clarice s masovým vrahem a kanibalem Dr. Hannibalem Lecterem. Už tato fakta svědčí o tom, že Harris předložil thriller, který bourá konvence.

 

Více informací