Maurice Leblanc

Maurice Leblanc (1864–1941)

Francouzský spisovatel Maurice Leblanc, se zapsal na počátku našeho století do dějin detektivní literatury především tím, že vytvořil ve svém seriálu o Arsène Lupinovi zcela nový typ hrdiny: zdvořilého, vždy usměvavého lupiče-gentlemana, nepolapitelného chlapíka, ktery působi policii, a jmenovitě inspektoru Ganimardovi, největší starosti.

Obdivuhodný francouzský spisovatel Maurice Leblanc (1864-1941) se uvedl ještě v devatenáctém století pár psychologickými romány, ale až roku 1905 přišel s esem. „Vynalezl“ totiž legendu. Lupiče-gentlemana Arsene Lupina.
K této nezapomenutelné figuře podsvětí i nadsvětí ho inspiroval zločinec Alexandre Jacob (1897-1955) pocházející z Marseille (zatímco Leblanc byl z Rouenu).


Maurice Leblanc obsadil Lupina do celé dlouhé řady povídek a románů, kde tento šarmantní elegán a svůdce prošel věru netradičním vývojem od řemeslného „párače“ pokladen přes diskrétního napravovatele policejních omylů až… Až po zcela veřejně fungujícího muže ve službách zákona.


A kým ještě se zdá být? Bezesporu i nekrvavým předchůdcem Fantomase (který se narodil až roku 1911) a taky milovníkem umění, obrazů a soch. Vtipným glosátorem politiky i charismatickým gentlemanem, vždy galantním k ženám, taky však až nesnesitelně sebevědomým. V podstatě právem, dodejme. Leblanc byl múzou políbený muž a napůl bezděky zkrátka stvořil ideál i idol francouzského čtenáře (a vzápětí už nejen francouzského). Vysnil si obdobný mýtus, jakým je (a tehdy už byl) „tam za Kanálem“ pan Sherlock Holmes, a Cyklus Neobyčejná dobrodružství Arséne Lupina dosáhl dvaceti svazků už mezi roky 1908-1929. V češtině pak se, tuším, objevil v osmnácti svazcích (1921-1933)… a od těch časů se Lupinův stín vrací a vrací a opětovně padá nejen na Paříž a její šedavé střechy, ale i na celou Francii. Ta ho už nikdy nedá a kupř. mezi roky 1992-96 se tam objevil i nový pětisvazkový retrovýbor Leblancových próz o Lupinovi (v nakladatelství Roberta Laffont) a jenom deset let nato tento revival pokračoval…

Poslední aktualizace: 23.6.2014 15:10


Spolupráce na titulech

Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes

Maurice Leblanc: Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes

Audiokniha roku 2014 - Nejlepší zvuk (3. místo)

Když francouzský spisovatel Maurice Leblanc (1864–1941) vydával na sklonku devatenáctého století v Paříži své psychologické romány, pravděpodobně sám netušil, že zanedlouho vynese na literární scénu skutečné eso. Již roku 1905 autor poprvé uvedl do světa postavu jménem Arsène Lupin, a stvořil tak skutečnou legendu kriminálního románu. Nepolapitelný lupič-gentleman, který si s brilantní lehkostí zahrává s pařížskou policií a láme srdce žen stejně rychle jako zámky nedobytných sejfů, představoval ve své době zcela nový typ hrdiny: zdvořilý, vždy usměvavý a charismatický zločinec, který je zároveň i kultivovaným znalcem umění, galantním ctitelem žen, vegetariánem, abstinentem a v neposlední řadě nebezpečným a sebevědomým protivníkem.

Maurice Leblanc se při tvorbě této nezapomenutelné figury francouzského podsvětí inspiroval životním příběhem skutečného zločince, marseilleského rodáka Alexandra Jacoba (*1897). Jeho literární Arsène Lupin se jako ztělesnění francouzské elegance a šarmu rychle uchytil a stal se hrdinou dvacetisvazkové série románů (1908–1929), která se začala raketově šířit v cizojazyčných překladech.

Nepolapitelný, šarmantní a poněkud uličnický Arsène Lupin se setkává s legendárním logikem Sherlockem Holmesem. Střet a souboj dvou osobností spustí řetězec napínavých událostí, v nichž se zablýskne vzácný modrý diamant, ale nebude chybět ani pořádná dávka mužské cti, dámského půvabu, intrik a překvapivých a nápaditých zvratů. Lakonický a noblesní humor, který je pro postavu Arsèna Lupina příznačný, ještě vynikne v kontrastu s metodickým Holmesem a jeho železnou logikou a téměř zázračnou předvídavostí. Souboj dvou nejdůmyslnějších a nejkreativnějších mužů, kteří ačkoli každý na jiné straně zákona, zkříží samozřejmě zbraně podle pravidel dvorské etikety, může začít…

Více informací