Libuše Šafránková

Jedna z nejznámějších českých filmových, televizních a divadelních hereček. Držitelka Českého lva (1996) za výkon v ženské roli ve filmu Kolja a vítězka ankety České televize "Hvězda mého srdce" o nejoblíbenější herce a herečku (2008). Podílela se na jedné z posluchačsky nejúspěšnějších audionahrávek vydavatelství Tympanum v roce 2009 Kouzelný kalendář.

Libuše Šafránková (1953)

Narodila se ve Šlapanicích u Brna, kam odešla studovat na dramatickém oddělení tamní konzervatoře. Ještě jako studentka si zahrála Jůlii v Shakespearově dramatu Romeo a Jůlie na scéně brněnské Mahenovy činohry a v témže roce (1971) ztvárnila nezapomenutelnou roli Barunky ve filmu Babička (režie: Antonín Moskalyk). V Praze působila v několika divadlech (Za branou, Činoherní klub), daleko většího ohlasu se jí však dostalo z filmové produkce. Začala princeznami a vílami (např. asi nejslavnější pohádka Tři oříšky pro Popelku nebo Andersenova Malá mořská víla, kde si zahrála po boku své mladší sestry, také herečky Miroslavy Šafránkové), poté přešla k rolím mladých, energických dívek. Její doménou byly především komedie, za všechny připomeňme filmovou komedii Jak utopit doktora Mráčka (1974).

K charakterově a typově různorodým postavám, kterým nechybí ironie, ale ani mírně skeptický humor, se dostala díky režisérům Jiřího Menzla a Jana Svěráka. V dodnes slavné komedii Vrchní, prchni (1980) navíc hrála poprvé se svým manželem Josefem Abrhámem, po jehož boku se pak objevila často i v dalších snímcích. Kromě filmů hrála také v řadě televizních seriálů, např. Náhrdelník (1992).

Je držitelkou řady ocenění, zmiňme alespoň některá z nich: Zlatý dudek za nejlepší dívčí herecký výkon v pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973), Cena Svazu dramatických umělců za roli princezny v Malé mořské víle (1976) a Český lev za nejlepší ženský herecký výkon v oscarovém Koljovi (1996) – na tuto cenu byla znovu nominována za snímek Báječná léta pod psa. Diváckou anketu Týtý v sekci nejlepší herečka vyhrála v roce 2003. Ocenění získala také za své divadelní role. Pro vydavatelství Tympanum se spolu se svými kolegy (mj. M. Eben, J. Abrhám či J. Somr) podílela na audionahrávce vánočního příběhu Kouzelný kalendář, která se v roce 2009 stala jednou z posluchačsky nejúspěšnějších.

Poslední aktualizace: 28.10.2013 19:47


Spolupráce na titulech

Straka v říši entropie

Markéta Baňková: Straka v říši entropie

Straka v říši entropie jsou bajky pro dospělé i děti. Zvířata v nich luští záhady existence a fungování světa. Zjistíme například, proč se hroch udrží na vodní hladině i proč někteří samci nepohrdnou samičkou z igelitu, nebo jak i přes zákon setrvačnosti zatočit s jezevcem notorikem. Vzrušující témata podstaty vesmíru, která jinak bývají pro laika příliš složitá, jsou zde podána lehce, jakoby mimochodem. Audiokniha humornou formou přibližuje klasické fyzikální zákony, které pochopí malé děti, ale dotýká se i náročných témat fyziky moderní doby, určené starším dětem a dospělým. Vhodná je pro rodiče, kteří čtou dětem, ale současně hledají i něco pro sebe. Zaujme také čtenáře, které fyzika nezajímá, nebo z ní mají dokonce strach – ti najdou především grotesku, jejíž hrdinové po cestě vědy docházejí k filosofii.

Objev roku Magnesia Litera 2011

Více informací

Kouzelný kalendář

Jostein Gaarder: Kouzelný kalendář

Podivuhodné putování do Betléma v podobě audio adventního kalendáře. Na každý prosincový den jedna napínavá kapitola!

Další kniha norského autora Josteina Gaardera, známého u nás i po celém světě titulem Sofiin svět. Hlavní hrdina Kouzelného kalendáře – Jáchym – se snaží objasnit záhadu kolem zmizení dívky Elisabet, která se vydává díky kouzelnému adventními kalendáři napříč prostorem i časem ze současnosti do Betléma, kde se právě narodil malý Ježíš.

Více informací