Josef Abrhám

Dnes už legendární filmový a divadelní herec. Proslavil se zejména působením v Činoherním klubu v Praze, na jehož scéně exceloval v desítkách výrazných rolí. Filmovým divákům se trvale zapsal do paměti svými nezapomenutelnými rolemi v komediích Z. Svěráka a L. Smoljaka jako například Vrchní, prchni! Spolu se svou ženou Libuší Šafránkovou se podílel na audio nahrávce Kouzelný kalendář.

Josef Abrhám (1939)

narozen ve Zlíně, manžel herečky Libuše Šafránkové a otec dokumentaristy Josefa Abrháma (1977). Pochází z rodiny majitele cihelny, což mu později komplikovalo studia.

Proto pro maturitě pracoval nejdříve v dělnických povoláních, než byl přijat na obor herectví na bratislavské VŠMU. Po roce přestoupil na pražskou DAMU, kde absolvoval v roce 1962. Hrál ve vinohradském Divadle československé armády, hostoval v Národním divadle a roku 1965 se stal jedním ze zakládajících členů Činoherního klubu v Praze, na jehož scéně exceloval během následujícího čtvrt století v desítkách výrazných rolí mj. Penzion pro svobodné pány, Racek, Tři v tom nebo Hráči. Před kamerou debutoval v detektivce Kde alibi nestačí. Za roli ve filmu Šakalí léta získal Českého lva.

Pro nejširší okruh diváků zůstane jeho nejznámější rolí postava sebevědomého a ctižádostivého lékaře a později primáře Arnošta Blažeje ve třech řadách Dietlova seriálu Nemocnice na kraji města. Namluvil večerníčkový seriál O zvířátkách pana Krbce a hlasem provázel hudební pořad Leonard Bernstein o hudbě. Jeho partnerkou na jevišti i před kamerou byla mnohokrát jeho manželka.

Rodák ze Zlína začal svou hereckou kariéru koncem 60. let v legendárním Činoherním klubu po boku Pavla Landovského či Jiřího Kodeta. Na výsluní popularity se však charismatický herec dostal až koncem let sedmdesátých díky obsazování do komediálních hitů dua Smoljak - Svěrák. Svého doposud jediného Českého lva Abrhám získal v roce 1993 za roli v Hřebejkových Šakalích letech.

Pro vydavatelství Tympanum namluvil spolu se svou ženou audio nahrávku Kouzelný kalendář.

Poslední aktualizace: 28.10.2013 19:47


Spolupráce na titulech

Tracyho Tygr - ROZEBRÁNO

William Saroyan: Tracyho Tygr - ROZEBRÁNO

Velký příběh o lásce, o fantazii a odvaze. Příběh o tygrovi, o Thomasu Tracym a Lauře Luthyové. Co kdybychom každý měli svého tygra, který by nám ukazoval cestu k našim největším snům?

Nové vydání americké kultovní novely s mimořádným hereckým obsazením znovu připomene půvabný příběh Thomase Tracyho, newyorského mladíka, ke kterému se jednoho dne připojí jako stálý společník tygr, na něhož mladík už od dětství čeká, aby v něm probudil lásku k dívce Lauře a naučil ho dalším důležitým věcem, jež potřebuje ke své proměně v muže.

Nahrávka obsahuje bonus v podobě doslovu profesora Martina Hilského a vychází s původní ilustrací Jiřího Šalamouna.

Pro děti od 12 let.

Více informací

Kouzelný kalendář

Jostein Gaarder: Kouzelný kalendář

Podivuhodné putování do Betléma v podobě audio adventního kalendáře. Na každý prosincový den jedna napínavá kapitola!

Další kniha norského autora Josteina Gaardera, známého u nás i po celém světě titulem Sofiin svět. Hlavní hrdina Kouzelného kalendáře – Jáchym – se snaží objasnit záhadu kolem zmizení dívky Elisabet, která se vydává díky kouzelnému adventními kalendáři napříč prostorem i časem ze současnosti do Betléma, kde se právě narodil malý Ježíš.

Více informací