Richard Bach

Americký spisovatel, jehož celoživotní vášní je letectví. Přesto chtěl vždy psát. Jeho sen se mu splnil: Nyní je jedním z nejpopulárnějších a nejčastěji citovaných spisovatelů své generace. Jeho kultovní Jonathan Livingstone Racek nyní přichází také v audioverzi a hlas mu propůjčil Saša Rašilov.

Richard Bach (1936)

Narodil se v americkém státě Illinoise. Pracoval jako akrobatický pilot a pilot vojenského bombardovacího letadla, jako odborný letecký instruktor a spisovatel. Toto prostředí je v jeho knihách velmi zřetelně vidět, často v nich užívá metafor z prostředí letadel. Stejně tomu tak je v jeho nejslavnější knize Jonathan Livingstone Racek (1970), která se záhy po svém vydání stala světovým best-sellerem a na jejíž motivy vznikl i o několik let později film. Čeští příznivci dramatický přednesů si mohli toto dílo vychutnat na pódiu pražské Lyry Pragensis, mj. v mistrném podání M. Pavlaty, J. Potměšila nebo O. Vetchého.

Mezi jeho další známé knihy patří Iluze (1977), Most přes navždy (1984), Jediný (1989) a série Knihy fretek. Většina jeho děl je částečně autobiografických nesoucích filosofii, že naše pravá přirozenost není ohraničena prostorem ani časem, že jsme vyjádřením bytí, skutečně se nerodíme ani neumíráme a vstupujeme do tohoto světa dojmů a podob, abychom se bavili, učili, sdíleli zkušenosti s těmi, na kterých nám záleží, zkoumali a především se učili, jak milovat a milovat znovu. Kniha Jonathan Livingstone Racek platí v dnešní době za jedno z kultovních literárních děl. Vydavatelství Tympanum přináší jeho audiopodobu ve skvělém provedení Saši Rašilova.

Poslední aktualizace: 28.10.2013 19:47


Spolupráce na titulech

Jonathan Livingstone Racek - ROZEBRÁNO

Richard Bach: Jonathan Livingstone Racek - ROZEBRÁNO

Racek Jonathan vidí smysl života jinde než jeho soukmenovci. Nestačí mu jenom žít ze dne na den pro kus ryby, který odpadne z rybářské lodi. Snaží se naučit létat tak, jak to ještě nikdy žádný racek nesvedl. V poetickém podobenství popisuje autor individuální odvahu postavit se za svůj ideál proti všem i za cenu vyhnanství.

Více informací