Jaroslav A. Haidler

Herec a překladatel, hebraista a ředitel Činoherního studia v Ústí nad Labem. Působil v brněnském Divadle bratří Mrštíků. V současnosti se věnuje dokumentaci českých i moravských židovských hřbitovů. Pro vydavatelství Tympanum načetl román P. Šabacha Občanský průkaz.

Jaroslav Achab Haidler (1958)

Vyučený spojový mechanik se narodil v Brně, samostatně se věnoval studiu jazyků, historie, křesťanství i judaismu. K divadlu se dostal nejprve jako kulisák v brněnském Divadle bratří Mrštíků, postupně začínal i sám hrát. Od roku 1984 herec na volné noze, od roku 1989 působí v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, pro které přeložil několik titulů (mj. Procitnutí jara, Platonov, Crave.) V současné době ho také řídí. Po zkušenostech v poloprofesionálních divadlech se dal na divadlo jednoho herce a je hercem na volné noze.

Hrál mj. vlastní inscenaci Fuksova Pana Theodora Mundstocka. Na "štacích" v Čechách i na Moravě nevynechal žádnou příležitost k navštěvě místního židovského hřbitova, kde se aktivně věnuje jejich dokumentaci. Mimo divadelní práci se věnuje také překladatelské činnosti. Spolupodílel se na audionahrávce románu Občanský průkaz autora P. Šabacha.

 

Fotografie © Ladislav Faigl, wikimedia commons

Poslední aktualizace: 28.10.2013 19:47


Spolupráce na titulech

Občanský průkaz

Petr Šabach: Občanský průkaz

Autor v hrůze vzpomíná na léta, kdy se i cesta s odpadky do popelnice před dům, bez občanského průkazu mohla stát osudovou. Volně inspirován Stendhalem dělí policisty, kteří nám znepříjemňovali život, na švestkově modré, zelené, neviditelné a ty ostatní.

Více informací