Krisztina Tóth

Maďarská básnířka a prozaička, držitelka několika stipendií a ocenění, nejčerstvěji vyznamenání Vavřínový věnec Maďarské republiky. Pro příznivce mluveného slova vydalo vydavatelství Tympanum výběr jejích tří povídek pod názvem Čárový kód.

Krisztina Tóth (1967)

Básnířka a prozaička označovaná jako jedna z nejrespektovanějších současných maďarských autorek se vyznačuje velmi osobitým stylem. Charakteristické je pro ni opakování motivů a vět v různých kontextech a odhalování nejrůznějších skrytých souvislostí v jazyce i skutečnosti. Tento přístup je založen především na vytříbeném smyslu pro detail a nevšední citlivosti. Sbírka Vonalkód vychází v současné době v německém, finském a srbském překladu.

Autorka je častým hostem zahraničních literárních festivalů a knižních veletrhů a vedle řady nejrůznějších ocenění a stipendií získala v letošním roce také státní vyznamenání Vavřínový věnec Maďarské republiky. Ukázky z její tvorby vyšly v češtině vedle internetových periodik také v Tvaru, Labyrint Revue a v časopisu Souvislosti. V audiopodobě vychází její prozaická prvotina, výběr tří povídek pod názvem Čárový kód v režii Michala Bureše. Čte Táňa Medvecká.

Poslední aktualizace: 15.11.2009 16:32


Spolupráce na titulech

Čárový kód

Krisztina Tóth: Čárový kód

Prozaická prvotina jedné z nejrespektovanějších současných maďarských autorek Krisztiny Tóth.

Audiokniha obsahuje výběr tří povídek, v jejichž podtitulu se vždy vyskytuje výraz čára nebo linie. Prózy se odehrávají v období od osmdesátých let do současnosti, ústřední postavou každé z nich je dívka či žena přibližně autorčina věku. Každá povídka má dvě prolínající se významové roviny – intimní sféru a transformující se společenské prostředí, obraz „obyčejného“ života v Maďarsku před změnou režimu a v době závratných společenských změn po pádu komunismu.

Více informací