Ivan Řezáč

Interpreti 29/01/2014

Ivan Řezáč se narodil v Plzni v rodině středoškolského profesora, od dětství hrál se starším bratrem ochotnické divadlo, účinkoval také v plzeňském rozhlase a po maturitě na gymnáziu se neúspěšně pokusil o DAMU. V letech 1974-1975 byl loutkohercem v plzeňském divadle Alfa, jeho další pokus dostat se na DAMU byl již úspěšný a vystudoval herectví (1979). Své první angažmá získal v Liberci v Divadle F. X. Šaldy (1979-1984), později přestoupil do Činoherního studia v Ústí nad Labem (1984-1987). Na tyto své inspirativní začátky Ivan Řezáč dodnes rád vzpomíná. V letech 1987-1995 byl členem činohry Národního divadla v Praze, kde vynikl interpretací rozporuplných a psychologicky složitých postav v domácím i světovém repertoáru (Král Lear, Nebezpečné vztahy, Král Jindřich IV., Zlý jelen, Smrt obchodního cestujícího, Divoká kachna).

V polovině 90. let opustil angažmá na naší první scéně, sám přiznává, že v institucionalizovaném Národním divadle se necítil dobře a následně působil na několika pražských komorních scénách (Činoherní klub, sdružení CD 94). V roce 2002 stál u zrodu Švandova divadla a zde působí dodnes. Vynikl v představeních Den matky, Tartuffe, Sen noci svatojánské nebo Žebrácká opera. V roce 2003 byl nominován na Cenu Thálie za roli Prospera ve hře Bouře, nakonec obdržel Cenu Thálie v roce 2006 za postavu Arnulfa v představení Škola ženy (za stejnou roli byl nominován také na Cenu Alfréda Radoka). Výjimečně, ale zdařile se Ivan Řezáč věnuje také divadelní režii (Klářiny vztahy).

Filmografie Ivana Řezáče je přes jeho nesporné herecké kvality překvapivě chudá, poprvé našel uplatnění před kamerou až jako herec Národního divadla. V menší roli se mihnul v hořké komedii KAM PÁNOVÉ, KAM JDETE? (1987), manželský pár pak vytvořil s Jitkou Asterovou v pohádkové komedii ČARODĚJKY Z PŘEDMĚSTÍ (1990), další nevelkou postavu pak ztvárnil ve filmu GOLET V ÚDOLÍ (1995). Ve stejné době hrál ve středometrážním filmu TVŮJ SVĚT (1995), ke kterému také napsal scénář.

Četnější spolupráci navázal koncem 80. let s televizí, hrál v inscenacích, televizních filmech nebo pohádkách, zřídka také v seriálech (DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY, 1989; ZDIVOČELÁ ZEMĚ, 1997). V televizním formátu si zahrál větší role například v komediálních příbězích IN FLAGRANTI (1993) nebo VÁLKA VE TŘETÍM POSCHODÍ (2000). Ivan Řezáč pracuje také pro rozhlas, kde se věnuje recitaci poezie, četbě na pokračování i účasti v rozhlasových hrách.

Hledání

Benefiční audiokniha >

Benefiční audiokniha

Oblíbení interpreti >

Cormac McCarthy Róbert Roth Vojtěch Dyk Ladislav Lakomý Igor Bareš

Výběr z fotografií

Počátek

Nejprodávanější titul >
Počátek
Dan Brown
čte Martin Sláma

Odkazy
Audioknihy.net >
iliteratura - O literatuře ve světě a doma >
Projekt Rosteme s knihou >
ZenaVAute.cz - internetový magazín pro ženy za volantem >
Svět literatury >
Dětská tisková agentura >
Literární.cz - Server s českou literaturou >
Vaše literatura - literatura pro všechny >
Knihkupectví Svět dětské fantazie >
Nakladatelství a knihkupectví PASEKA >
Aletheia >

Komunita
Facebook >
Twitter >
RSS >
Newsletter >
Klub >