Co se děje se světem

Václav Cílek, Martin Myšička

%
Audiokniha Co se děje se světem - Martin Myšička, Václav Cílek

MP3 ke stažení

289 Kč 260 KčCena vč. DPH

CD MP3

389 Kč 350 KčCena vč. DPH

Žánr Beletrie, Populárně-naučná, Psychologie, Publicistika

Co se děje se světem? Náš svět prochází velkou proměnou a Václav Cílek se na ni dokáže podívat z rozmanitých úhlů pohledu a s vtipem.


Úryvek z Koronavirového dodatku
 Resilience je dynamická odolnost. Zatížíte kus oceli, prohne se, ale pak se vrátí do původního stavu. Blesk zapálí les, ale ten zase doroste a ani se přitom moc neochudí.  Počítáte s útokem, nevíte však, co se může stát a proto si budujete resilienci.
Při získávání resilience jsou důležité tři postoje:
 
1 – víte, že se něco může stát, že nebezpečí je součástí vašeho života
2 – rozumíte světu a situaci. Jsou věci, které nemůžete změnit, ale je dobré vidět obojí  - přicházejícího medvěda a za ním krásný západ slunce. Jsme trénováni na ohrožení, ale je také třeba trénovat se na krásu. Být si vědom něčeho dobrého je mocná strategie.
3 – resilientní lidé dávají pozor na to, co jim pomáhá a co jim škodí. V běžném životě obvykle stačí tyhle věci vypozorovat, aniž by s nimi člověk musel moc zápasit a ony se postupně promění.
  
Už opouštíme pobřežní mělčiny a proud změn nás unáší dál od pevného břehu.
Bojíme se, ale také umíme plavat.
 
Co se děje se světem? Základní problém je ten, že se děje příliš mnoho věcí najednou. Náš svět prochází velkými otřesy a proměnami a geolog a oceňovaný esejista Václav Cílek se na ně dokáže podívat z rozmanitých úhlů pohledu, s nadhledem, vtipem a konstruktivní sklepsí. Vždyť v době velkého zrychlení a nečekaných důsledků globalizace, současnou pandemii nevyjímaje, je více než kdy dříve důležité umění udržet si v životě pocit smyslu a (pře)žít šťastně.
Hned úvodu zazní dosud nepublikované autorovy úvahy o koronaviru a silách, které nelze ochočit, ale lze se s nimi utkat se ctí a omezit ztráty. Další část audioknihy v interpretaci Martina Myšičky prokládané osobními autorovými úvahami, se věnuje českým zahrádkám a zabývá se inteligencí stromů a rostlin a jejich přetrvávající spjatostí s životem člověka. Odtud přechází k úvahám nad řeckými a indiánskými mýty, důležitost vody a času v našem životě. Poslední část se dotýká lidského vlivu na celý zemský systém a jeho důsledků. Navzdory všem možným katastrofickým scénářům je audiokniha originálním, optimistickým poselstvím přinášejícím konkrétní návrhy, jak řešit současnou a budoucí krizi.
 
 
 


Autor Václav Cílek
Interpret Martin Myšička
Vydavatel Tympanum
Celková délka 09:31:00
Vydáno 2020