Fotbaloví detektivovéI když mají děti přes prázdniny jistě řadu jiných zájmů, mohou si vyšetřit alespoň chvilku pro dobrou, trochu napínavou audioknihu ze sportovního prostředí. Vydavatelství Tympanum pro ně totiž připravilo zvukovou podobu prvního dílu španělského bestselleru Fotbaláci, Záhada usínajících rozhodčích.
Školní tým malého fotbalu v městečku Soto Alto sice hraje s radostí, výsledkově se mu ale příliš nedaří a je na pokraji sestupu do nižší ligy. Stane-li se tak, hrozí fotbalovému družstvu úplné zrušení. Při rozhodujících zápasech sezóny ovšem snažení trenérů i hráčů naruší nevysvětlitelná záhada – na začátku druhého poločasu usne přímo uprostřed hřiště ten nejdůležitější – rozhodčí.

Hned z počátku je třeba zmínit, že úvodní pomalejší tempo vyprávění počítá s výstavbou několikadílné série (která se ve své domovině dočkala už i filmové verze). Autor Roberto Santiago totiž čtenáře a posluchače nechává, aby se seznámili s hlavním hrdinou (vypravěčem příběhu Franciscem) i s ostatními členy party (kamarád Camuňas, kráska Helena a další) i celým městečkem, podobně jako například v sérii o Mikulášovi. K titulní záhadě tak vlastně dojde až kolem druhé čtvrtiny stopáže audioknihy přesahující lehce čtyři hodinky..... Ondřej Doubrava
DOPORUČUJEME PODLE RECENZÍ NAPOSLECH.CZ