Příběh s limetkovou polevou proti splínu a trudomyslnosti


Audioknihu Anansiho chlapci jsem doposlouchala před časem, pak události nabraly takový spád, že jsem se k psaní recenze dostala až po několika týdnech. Takže bylo třeba si nejprve poslech oživit a ouha! Málem jsem si patnáctihodinovou nahrávku přehrála celou znova. A tady by vlastně mohl text skončit. Jenže mně to nedá a o důvodech mého posluchačského rochnění prozradím na následujících řádcích víc.
Anansiho chlapci jsou představováni jako volné pokračování úspěšných Amerických bohů a pokračování, jak každý ví, zavánějí nastavovanou kaší. Možná měl Neil Gaiman o té souvislosti mezi romány pomlčet a nechat na čtenáři, ať si sám spojí, odkud pana Nancyho zná. O pavoučího boha Anansiho, který s potěšením ostatní klame, a přesto dokáže být přes veškeré levárny neodolatelný, vlastně zprvu nejde. Jde o Tlustého Charlieho, jeho nešťastného syna.

Kdo tvorbu Neila Gaimana nezná, mohl by si při poslechu první části myslet, že lapálie mladého účetního v Londýně, jsou jen rozvernou vztahovou hříčkou ze současnosti. Trable s rodiči, nezáživná práce v kanceláři a na obzoru mdlé světýlko v podobě svatby s dívkou jménem Rosie, jejíž matka je však noční můrou každého zetě. Jenže Michal Isteník čte od první věty s nasazením, které by odpovídalo hře od Shakespeara........ Klára Smolíková
DOPORUČUJEME PODLE RECENZÍ NAPOSLECH.CZ