Tyrkysová hora

Dina Štěrbová, Anita Krausová

%
Audiokniha Tyrkysová hora - Anita Krausová, Dina Štěrbová

MP3 ke stažení

289 Kč 260 KčCena vč. DPH

CD MP3

339 Kč 305 KčCena vč. DPH

Žánr Dobrodružná, Cestování, Autobiografie
Edice STOPY

První žena světa na Čo Oj. SEN O VYSOKÉ HOŘE. 
 
„Víte snad, co obnáší ušití jednoho spacáku? Když nic jiného, tak kolem osmdesáti metrů švů a kuchyň plnou šusťákových ústřižků a silonových nití. A to nejlepší, plnění ušitého pytle peřím, je zábava jen pro silné nervy. Peří je totiž hmota, která je snad zbavená zákonitostí gravitace.“
 
Cho Oyu – šestý nejvyšší vrchol světa leží na hranicích mezi Nepálem a Čínou. V tibetštině může jméno této hory znamenat také „Tyrkysová bohyně“. Čtyři roky po jejím prvním zdolání se o její pokoření pokusila i první ženská expedice. Skončila tragicky. Dině Štěrbové se podařilo jako první ženě na světě na horu vystoupit roku 1984. Poslechněte si, s jakými úskalími i dobrodružstvími se musela potýkat nejen na horách. Kromě popisu přípravy expedice a samotného jejího průběhu je text prokládán vzpomínkami a příhodami, které doplňují obrázek o této výjimečné a skromné ženě. Lze vůbec za plného rodinného i pracovního provozu připravit vše na expedici, kterou si splní svůj sen? Ušít 20 spacáků, nasušit 30kg masa, sehnat fixní lana, kotevní skoby, výškové stany, plynové bombičky – zkrátka veškerý lezecký materiál a výstroj. Audiokniha je nejen dobrodružnou exkurzí do míst, kam se ne všichni podíváme, ale také připomenutím, že sny jsou od toho, abychom si je plnili.
Dina Štěrbová (1940)
Patří k největším osobnostem světového horolezectví.  Zdolala dvě osmitisícovky, Čo Oju a Gašerbrum II. Narodila se v Bratislavě. Vystudovala odbornou matematiku, specializaci matematická analýza a v letech 1964 až 1992 vyučovala matematiku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Její manžel byl známý zoolog, ekolog, emeritní profesor Univerzity Palackého, cestovatel a spisovatel Otakar Štěrba. Od roku 2006 spolupracuje s Vítězslavem Dokoupilem na humanitárním projektu Czech Hospital v pákistánském Karakorumu. Vyvezli, postavili a od roku 2007 provozují horskou nemocnici ve vesnici jménem Arandu v údolí Basho pod ledovcem Čhogo-Lungma. Každým rokem zajišťují léky na roční provoz nemocnice. Udržují a rozšiřují vybavení nemocnice.  Roku 2017 udělil pákistánský prezident Dině Štěrbové pákistánské občanské ocenění „Sitara-I-KHIDMAT“ (Hvězda za služby) za dlouholeté vynikající humanitární působení v Baltistánu.
EDICE STOPY
 


Autor Dina Štěrbová
Interpret Anita Krausová
Vydavatel Tympanum
Celková délka 11:00:00
Vydáno 2021