Saturnin

Zdeněk Jirotka, Svatopluk Beneš

Audiokniha Saturnin - Svatopluk Beneš, Zdeněk Jirotka

CD

297 KčCena vč. DPH

Žánr Humor

Tato nahrávka z archivu Supraphonu z roku 1990 dosud nikdy nevyšla na LP ani CD (pouze na MC v roce 1994). Jde přitom o mimořádný přednes představitele ušlechtilého herectví Svatopluka Beneše, čtoucího dílo klasika inteligentního humoru Zdeňka Jirotky. Prvotina Saturnin (vyšla v roce 1942) se stala okamžitě jednou z nejoblíbenějších knih českých čtenářů. Sentence a činy sluhy Saturnina, které provádí s ledovým klidem a vážnou tváří, svým suchým humorem připomínají vrcholná díla humoru anglického, např. dílo autora Tří mužů ve člunu Jeroma Klapky Jeroma.
Vypravěč, mladý muž, si najme sluhu Saturnina a jeho život od tohoto okamžiku dostává nový směr a spád. Sluha přestěhuje svého pána na obytnou loď a zachrání jej před vlezlostí protivné tety Kateřiny a jejího stejně protivného syna Milouše. Totéž se mu však už nepodaří na prázdninách u bohatého hodného dědečka, kam se znovu vnutí teta Kateřina i s Miloušem. Kromě nich však prázdninovou společnost tvoří pro vypravěče velmi významná osobnost, krásná slečna Barbora a trochu cynický glosátor, rodinný přítel, doktor Vlach.
Řada průpovídek z knihy se stala trvalou součástí české kultury. Okřídlenými výroky ze Saturnina se baví čtenáři již několik desetiletí a nyní mají tuto možnost i posluchači nahrávky. Svatopluk Beneš totiž přesně vystihl ono jemné předivo suchého humoru, z něhož je Jirotkovo dílo utkáno a drží jej v přesné intenci dobře vychovaného českého gentlemana, který předpokládá inteligentního posluchače, jemuž mnohdy stačí jen napovědět.

Nejoblíbenější kniha českých čtenářů v mimořádné zvukové interpretaci českého gentlemana Svatopluka Beneše!


Autor Zdeněk Jirotka
Interpret Svatopluk Beneš
Vydavatel Supraphon
Celková délka 02:34:31
Vydáno 2016