To nejlepší z díla velkého humoristy

Karel Poláček, Karel Höger, František Filipovský, Jaroslava Adamová, Vlastimil Brodský

Audiokniha To nejlepší z díla velkého humoristy - Karel Höger, František Filipovský, Jaroslava Adamová, Vlastimil Brodský, Karel Poláček
Žánr Humor

Výběr ze zvukového záznamu díla jednoho ze čtenářsky nejoblíbenějších autorů

Karel Poláček byl významný český spisovatel a novinář. Psal soudničky a je zakladatelem tzv. novinářských "sloupků", proslulých, stejně jako jeho romány, inteligentním humorem. Zemřel na pochodu smrti z koncentračního tábora. V jeho tvorbě převažovaly humoristické povídky a prózy (Povídky pana Kočkodana, Pan Selichar se osvobodil, Muži v ofsajdu) s kritickými postřehy a parodií. V závěru života (1943, těsně před odchodem do Terezína) napsal i vlídný a úsměvný román Bylo nás pět. Kniha, psaná autorem v okamžicích životní krize, kdy ve vzpomínce na dětství popřel strašnou skutečnost odchodu do transportu, patří k tomu nejlepšímu, co v české humoristické literatuře kdy vzniklo. Tento komplet, podobně jako předchozí, věnovaný Otovi Pavlovi, kombinuje archivní supraphonské nahrávky mistrů mluveného slova s nově nahranými povídkami, v interpretaci mladých aspirantů na téže mistrovství.
K charakteristickému stylu Poláčkova vypravěčského umění patří mísení hovorové a spisovné řeči s mistrně odpozorovanými komickými detaily.


Autor Karel Poláček
Interpreti Karel Höger, František Filipovský, Jaroslava Adamová, Vlastimil Brodský
Vydavatel Supraphon
Celková délka 10:49:30
Vydáno 2022