Louis Pasteur

František Gel, Zbyšek Horák

%
Audiokniha Louis Pasteur - Zbyšek Horák, František Gel

MP3 ke stažení

448 Kč 403 KčCena vč. DPH

CD MP3

448 Kč 403 KčCena vč. DPH

Žánr Historie, Autobiografie
Edice EXTRA LIGA

Přemožitel neviditelných dravců

„Věda nemá vlast, protože vědění je společným dědictvím všeho lidstva, protože věda je pochodeň, která svítí celému lidstvu.“ - Louis Pasteur věčný
Poznal, jak lze neviditelné dravce ochočit, aby sloužili člověku a chránili ho před neviditelnými dravci neochočenými. Položil základy moderního lékařství. Ve chvíli, kdy upřel pozornost na mikroorganismy, stal se Pasteur skutečně druhým Newtonem a Galileem.
 
„Když na něco přijdete, především tomu nevěřte. Buďte každý sám sobě nejhouževnatějším odpůrcem.“ Tímto mottem se řídil jeden z největších vědců historie, francouzský mikrobiolog, chemik a bakteriolog Louis Pasteur, objevitel vakcíny proti vzteklině. Prokázal, že kvašení je projev mikroorganismů a vypracoval metodu tepelné sterilace, která brání nežádoucímu kvašení potravin – tzv. pasterizace.  Vyhlásil teorii, že nemoci, hniloba a zánět jsou způsobeny rovněž živými mikroorganismy (anglický lékař Joseph Lister založil na jeho práci teorii aseptické operace). Byl prvním vědcem, který dokázal vytvořit vakcínu proti nějaké chorobě z původce choroby samého, a ustavil zásady, jak v této oblasti postupovat. Vyvinul a prováděl očkování proti anthraxu, slepičí choleře a prasečímu moru. Vrchol Pasteurovy kariéry nastal v roce 1885, kdy poprvé provedl očkování člověka proti vzteklině.
Jeho život a práci přibližuje František Gel v umělecké reportáži. Přináší nejen vzrušující pohled do bohatýrské doby průkopníků objevujících základní zákonitosti s nasazením vlastního života, ale přibližuje i lidskou stránku Pasteura, prostého, vnímavého a pracovitého člověka, ve všedním životě nepřekonatelně skromného. Jak velký člověk to musel být, když tak důležité odvětví moderního lékařství vzešlo vlastně z nejmenšího z jeho objevů – z objevu mikroorganismu, jenž mění cukr v kyselinu mléčnou. Příběh tohoto velkého muže přináší i varování před iracionálními teoriemi, popírajícími vědecké poznatky.
 
Louisi Pasteurovi vděčná věda a vděčně lidstvo.

 


Autor František Gel
Interpret Zbyšek Horák
Vydavatel Tympanum
Celková délka 15:12:00
Vydáno 2024